Japonsko zakázalo tělesně trestat děti, zemí otřáslo několik šokujících případů

Japonský parlament dnes schválil zákon zakazující rodičům tělesně trestat své děti, napsala agentura Kjódó. Novelu, která vstoupí v účinnost v dubnu příštího roku, zákonodárci projednávali na základě série případů týrání dětí.

Přidejte svůj názor

Násilí na dětech, ilustrační fotgorafie
doporučujeme

Zákon v upravené podobě zakazuje rodičům a dalším zákonným zástupcům používat tělesné tresty dětí jako prostředek výchovy a dodržování kázně, neurčuje ale žádný trest.

Další z dnes schválených zákonů má zlepšit práci dětských krizových center, škol a školských rad, které často neumějí týraným dětem poskytnout adekvátní pomoc. Pod palbou kritiky se ocitla školská rada v prefektuře Čiba v Tokijském zálivu, která podle agentury informovala otce školačky o dotazníku, ve kterém dívka uvedla, že ji rodič týrá.

Na konci května japonská policie zatkla muže, který své tři děti trestal paralyzérem. Pohoršení v zemi vyvolal také případ loňského úmrtí pětileté dívky, kterou její otec trestal bitím a týral hlady. Japonský premiér Šinzó Abe tehdy slíbil kroky, které podobným případům zabrání.

Zákony zakazující tělesné trestání dětí má přes 50 převážně evropských zemí, v České republice zákon výslovně zakazující tělesné tresty není. Japonsko je teprve třetí asijskou zemí, která podobnou legislativu zavedla. Zákaz platí také v Mongolsku a Nepálu, kde byl přijat minulý rok.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkongem opět prošly protesty, policie je rozehnala slzným plynem a…

21.07.2019 19:43 Aktualizováno Policie se dnes snažila slzným plynem a střelbou gumovými projektily rozehnat další z protivládních…

V čínském závodě na zpracování plynu zemřelo při výbuchu deset lidí

20.07.2019 14:06 Při výbuchu v závodě na zpracování plynu v centrální Číně zemřelo nejméně deset lidí. S odvoláním…

Galeje za 2. světové války? Mezi Tokiem a Soulem se rozhořel ostrý spor,…

19.07.2019 12:40 Aktualizováno Japonský ministr zahraničí Taró Kóno dnes prohlásil, že Jižní Korea musí rychle podniknout kroky,…

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama