Přijde Hongkong o výsady? „Obyčejné Číně“ žádné nenáleží, zní z USA

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová podpořila nadstranický návrh zákona, který by v souvislosti s masovými demonstracemi v Hongkongu přinutil administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa ověřit, zda Peking dodržuje vůči Hongkongu zvláštní přístup. Od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong Číně, je toto území spravováno podle principu jedna země, dva systémy, což mu zaručuje demokratické zřízení a autonomní výsady.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hongkong
doporučujeme

Díky zmíněnému principu se Hongkong těší ze strany USA privilegiím, která Washington neposkytuje pevninské Číně.

"Návrh zákona uvádí, že se již nedomníváme, že Čína se řídí zásadou jedna země, dva systémy," řekla novinářům Pelosiová, která dlouhodobě kritizuje stav lidských práv v Číně. Spojené státy dosud Hongkong považují za zvláštní ekonomickou zónu, což pro město znamená obchodní a hospodářské výhody. Připravovaný zákon by od Trumpovy administrativy požadoval ověření, zda Peking princip jedné země a dvou systému dodržuje.

"Pokud jsou jen obyčejnou Čínou, tak žádné výsady mít nebudou," dodala šéfka Sněmovny reprezentantů na adresu Hongkongu.

Demonstranti v Hongkongu se na mohutných shromážděních postavili proti navržené právní úpravě, která by umožnila vydávat osoby podezřelé z trestných činů z Hongkongu do pevninské Číny. Kritici takovou možnost považují za nástroj pro odstraňování nepohodlných politických odpůrců. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová pod tlakem protestů schvalování příslušného zákona odložila na neurčito, výzvu k jeho stažení ale dosud nevyslyšela.

Pelosiová o demonstracích prohlásila, že jsou krásnou ukázkou toho, že pokud jde o represe, vydal se čínský prezident Si Ťin-pching zpět do minulosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkongem opět prošly protesty, policie je rozehnala slzným plynem a…

21.07.2019 19:43 Aktualizováno Policie se dnes snažila slzným plynem a střelbou gumovými projektily rozehnat další z protivládních…

V čínském závodě na zpracování plynu zemřelo při výbuchu deset lidí

20.07.2019 14:06 Při výbuchu v závodě na zpracování plynu v centrální Číně zemřelo nejméně deset lidí. S odvoláním…

Galeje za 2. světové války? Mezi Tokiem a Soulem se rozhořel ostrý spor,…

19.07.2019 12:40 Aktualizováno Japonský ministr zahraničí Taró Kóno dnes prohlásil, že Jižní Korea musí rychle podniknout kroky,…

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama