Část Indie je na suchu. Kvůli vodní krizi vznikne nové ministerstvo

Indická vláda dnes ustanovila nové ministerstvo, které má zemi sužované suchem pomoci vyřešit krizi způsobenou nedostatkem vody. Informovala o tom agentura AP. Indický prezident Rám Náth Kóvind v parlamentu uvedl, že se nové ministerstvo bude zabývat úsporou a správou vodních zdrojů.

Voda
doporučujeme

Podle Kóvinda se ze země vytratily tradiční způsoby uchování vody, jezera a rybníky se zasypávají, aby vzniklo místo pro stavby. Nedostatek vody je podle něj jedním z největším problémů 21. století a kvůli změně klimatu se pravděpodobně ještě zhorší.

Vznik nového ministerstva by měl Indii pomoci s dopady změn klimatu se vypořádat. Prezident uvedl, že mizející vodní zdroje mají dopad hlavně na chudé obyvatelstvo.

V jižním státě Tamilnádu, kde loni ani monzunové deště nevyrovnaly vláhový deficit, se miliony lidí musejí spoléhat na vodu z cisteren. V pětimilionové metropoli Čennaí zcela vyschly zásobárny vody a obyvatelé musejí na příděl vody čekat dlouhé hodiny ve frontách. Ve státě Bihár zemřelo od začátku června minimálně 90 lidí kvůli vlně extrémních veder. Teploty v tomto státě na severovýchodě Indie nyní dosahují až 48 stupňů Celsia.

Vyprahlé a horké zemi by mohly pomoci monzunové deště, které každoročně v červnu zasáhnou většinu Indie. Déšť s týdenním zpožděním zatím dorazil do jihozápadního pobřežního státu Kérala a pomalu se přesouvá napříč indickým subkontinentem.

Témata: Indie | Voda | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severokorejská ekonomika roste, sankcím navzdory. Analytik popsal důvod

05.08.2020 00:01 NÁZOR - Pokud chceme další důkaz, že mezinárodní sankce uvalené na Severní Koreu nevedou k dosažení…

Filipíny ohlásily skokový nárůst nakažených koronavirem, lidé uvázli na…

04.08.2020 16:45 Na desítky milionů Filipínců v Manile a čtyřech okolních provinciích se kvůli nárůstu…

Peking nedovolí, aby USA ukradly TikTok, píše komunistický list China Daily

04.08.2020 16:05 Aktualizováno Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je…

Čínští novináři mají potíže s vízy v USA, Peking pohrozil odvetou

04.08.2020 14:52 Čína dnes pohrozila odvetou, pokud americká vláda bude pokračovat podle Pekingu v nepřátelském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama