V KLDR záhadně zmizel australský student. Byl zatčen? Rodina je zdrcena

Severní Korea zadržela australského občana, který studoval v hlavním městě Pchjongjangu. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy, kterou obdrželo australské ministerstvo zahraničí, jež se nyní snaží informaci ověřit. Zmizení Australana potvrdila i jeho rodina.

Severokorejský voják, který nechtěl být focen.
doporučujeme

Příbuzní australského studenta dnes uvedli, že o studentovi Aleku Sigleym nemají již několik dní žádné zprávy. "Nebyl v elektronickém kontaktu s přáteli či rodinou od úterního rána australského času (v noci na úterý SELČ), což u něj není obvyklé," řekla mluvčí rodiny Lesley Parkerová, podle níž rodina zatím nemá zprávy o tom, že by byl Sigley zatčen.

Na zmizení studenta nejprve upozornili jeho přátelé a následně jihokorejská a australská média.

"Ministerstvo zahraničí a obchodu poskytuje konzulární podporu (...) rodině Australana, který byl údajně zatčen v Severní Koreji," řekl v prohlášení mluvčí úřadu. "Ministerstvo se intenzivně snaží o ověření," dodal. Situaci komplikuje skutečnost, že Austrálie nemá v KLDR velvyslanectví a záležitost řeší prostřednictvím svého zastoupení v Jižní Koreji.

Mise KLDR v OSN na dotaz ohledně zadrženého Australana neodpověděla.

Sigley dříve uvedl na sociálních sítích, že studuje korejskou literaturu na univerzitě v Pchjongjangu. Pořádal rovněž průvodcované prohlídky, které organizovala jím založená cestovní kancelář Tongil Tours. Před dvěma lety sdělil veřejnoprávní televizi ABC, že chce rozbořit negativní stereotypy, které se vztahují k Severní Koreji.

Zacházení s cizími občany, většinou ze Spojených států, ze strany severokorejského režimu v minulosti vyvolávalo kontroverze. Někteří z nich byli vězněni po dlouhé období.

Smrt amerického studenta Otto Warmbiera v roce 2017 po 17měsíčním držení v severokorejském vězení vyvolala napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem, při němž padaly dokonce vzájemné vyhrůžky válkou.

Warmbier byl zadržen v roce 2016 a odsouzen k 15 letům nucených prací za pokus o krádež propagandistického plakátu v jeho hotelu. Do USA byl vrácen v bezvědomí a zemřel nedlouho poté.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie má rekordní počet obětí koronaviru, na Novém Zélandu se možná…

12.08.2020 10:27 Aktualizováno Na Novém Zélandu se kvůli výskytu několika nových případů nákazy koronavirem po více než třech…

Čína o rok prodloužila mandát hongkongským zákonodárcům

11.08.2020 16:27 Vrcholný orgán čínského parlamentu stálý výbor rozhodl, že o rok prodlouží hongkongským…

Covid-19: V Austrálii přibývá nakažených i obětí, Nový Zéland uzavře…

11.08.2020 15:27 Aktualizováno Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

V Íránu zatkli pět údajných špiónů, jeden prý verboval pro MI6

11.08.2020 12:53 Íránské úřady zadržely pět občanů země kvůli podezřením ze špionáže pro Izrael, Británii a Německo.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama