Průlom v denuklearizaci? Severokorejská agentura opěvuje schůzku Trump-Kim

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump se na nedělní schůzce shodli, že budou pokračovat v dialogu s cílem dosáhnout průlomu v denuklearizaci Korejského poloostrova, okomentovala dnes jednání severokorejská státní tisková agentura KCNA. Světová média informovala o výsledcích jednání již v neděli.

Přidejte svůj názor

Kim Čong-un
doporučujeme

Trump se v demilitarizované zóně na hranicích Severní a Jižní Koreje setkal s Kim Čong-unem již potřetí a jako první americký prezident dokonce nakrátko vstoupil na území komunistické KLDR. Při 50minutovém rozhovoru se oba vůdci shodli na obnovení rozhovorů o jaderném odzbrojení KLDR, uvedly světové agentury.

zdroj: YouTube

"Vůdci obou zemí se shodli, že budou i v budoucnu v blízkém kontaktu a že budou pokračovat v produktivním dialogu s cílem dosáhnout nového průlomu v denuklearizaci Korejského poloostrova i v bilaterálních vztazích," napsala ke schůzce severokorejská agentura. Podle KCNA Kim Čong-un označil svůj osobní vztah s Trumpem za dobrý. Jak dodal, tento vztah bude pokračovat a přinese pozitivní výsledky.

Během schůzky oba vůdci rovněž debatovali "o zmírnění napětí na Korejském poloostrově". "Odvážné rozhodnutí" Donalda Trumpa a Kim Čong-una, které vyústilo v historickou schůzku, "vedlo k vytvoření nebývalé důvěry mezi oběma zeměmi", dodala k jednání severokorejská státní agentura.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schyluje se k vojenské a politické katastrofě? Ve Washingtonu bijí na…

24.08.2019 00:01 NÁZOR - Američtí vyjednavači údajně spěchají s dokončením křehké mírové dohody s afghánským…

Hongkong čeká další vlna protestů, západní diplomaté nemají jezdit do Číny

23.08.2019 21:16 Aktualizováno Hongkong se připravuje na řadu dalších protivládních manifestací. O víkendu demonstranti plánují…

Protesty v Hongkongu: Tisíce lidí utvořily lidský řetěz

23.08.2019 18:07 Tisíce obyvatel Hongkongu utvořily dnes večer místního času lidský řetěz po vzoru 1,5 milionu lidí…

Muslimové v Kašmíru se bouří. Při protestech od začátku blokády 152…

23.08.2019 09:31 Nejméně 152 lidí v Džammú a Kašmíru zranily indické bezpečnostní síly od začátku blokády této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama