Pravda o KLDR: Proč je Kim Čong-un sadistický diktátor?

Severní Korea je jedna z nejtajemnějších zemí na světě. Přísně tajnůstkářský režim pečlivě hlídá informace, které se dostanou ven a ještě více ty, které se dostanou k severokorejské veřejnosti. Novinářka Anna Fifieldová, stálá zpravodajka deníku The Washington Post v Pekingu a autorka velmi oceňované knihy o severokorejském diktátorovi Kim Čong-unovi, nabízí unikání vhled do duše vůdce země, která odpuzuje a fascinuje svět.

Kim Čong-Un
doporučujeme

Novinářka v rozhovoru pro server Vox uvedla, že se  současný vůdce snaží stylizovat do postavy zakladatele KLDR, Kim Ir-sena. Důvodem je, že i lidé, kteří z KLDR uprchli, vzpomínají na dobu, kdy vládl zakladatel KLDR jako na zlaté období, kdy země měla mnoho spojenců a její ekonomika byla na tom lépe než ta jihokorejská (až do roku 1975).

Současný diktátorský vůdce KLDR právě na rozvoj ekonomiky dává značný důraz. Dle novinářky to není proto, že by se staral o lidi, ale protože si tím chce zajistit jejich podporu. Udržení moci je myšlenka, se kterou vstává i usíná, tvrdí Fifieldová, autorka knihy o Kim Čong-unovi, nazvané Velký nástupce: Tajný vzestup a vláda Kim Čong-una (The Great Successor: The Secret Rise and Rule of Kim Jong Un).

Informace o zemi nelze získat od občanů, kteří v ní zrovna žijí, protože těm hrozí, že by je někdo mohl odposlouchávat a že by mohli skončit i se svými rodinami v pracovních táborech. Fifieldová se je proto nikdy nepokusila kontaktovat, aby je nevystavila riziku. Své informace o pravém životě v KLDR tak získává od lidí, co uprchli do Laosu, Japonska či Tchaj-wanu.

Novinářka však v rozhovoru pro server Japan Times upozorňuje, že se jí nepovedlo najít nikoho, kdo byl v severokorejských převýchovných táborech, což ukazuje, že Kim Čong-un značně posílil kontrolu v zemi.

Podle Fifieldové Západ vnímá severokorejského diktátora jako směšnou figurku, on sám však je velmi chladně a strategicky myslící muž, který je ochoten učinit cokoliv, aby udržel sám sebe a svou rodinu u moci. Dle ní to lze částečně přisoudit jeho pobytu ve Švýcarsku, když byl ještě jako dítě.

Kim Čong-un zde měl zjistit, že kdyby nebylo jeho rodiny a totalitního systému, odkud vzešel, byl by v podstatě „nikdo“. Jeho současné úsilí není o ničem jiném než zajistit, aby byl všemi brán jako „někdo“ a nikde jím nemůže být než v KLDR, upozorňuje novinářka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský expremiér Šinzó Abe navštívil kontroverzní svatyni, na twitteru…

19.09.2020 21:50 Bývalý japonský premiér Šinzó Abe dnes navštívil kontroverzní svatyni Jasukuni, kde je mezi 2,5…

Afghánská armáda podnikla nálety na základnu Tálibánu, desítky mrtvých

19.09.2020 19:55 Vzdušné síly afghánské armády dnes provedly dvojí nálet na základnu povstaleckého hnutí Tálibán na…

V Bangkoku se koná další velká demonstrace. Chceme se zbavit vlády, říká…

19.09.2020 16:00 Přibližně 20.000 lidí se dnes v podvečer místního času (odpoledne SELČ) navzdory dešti zapojilo do…

Tchaj-wan je kvůli čínským letounům opět v pohotovosti

19.09.2020 10:19 Tchaj-wan dnes druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama