Australan, kterého věznili v KLDR, promluvil: Obvinění odmítá

Obvinění Pchjongjangu, že jsem se dopustil špionáže, jsou falešná, prohlásil dnes Alek Sigley, 29letý australský student, jehož minulý týden po několikadenním zadržování propustila a vyhostila Severní Korea. Dodal, že jeho pobyt a práce v KLDR pravděpodobně skončily, napsala agentura Reuters.

Severní Korea
doporučujeme

Sigley byl donedávna jedním z hrstky západních studentů, kteří studují v Severní Koreji. Minulý týden zmizel a jeho rodina tvrdila, že o něm neslyšela od 25. června. Austrálie nemá diplomatické zastoupení v KLDR, a proto zahájila intenzivní pátrání po mladém Australanovi prostřednictvím třetích stran. Nakonec ho KLDR vyhostila 4. července poté, co jeho propuštění pomohli vyjednat švédští představitelé.

Severokorejské státní sdělovací prostředky později vydaly prohlášení, podle nichž se Sigley přiznal, že se dopustil špionáže prostřednictvím spolupráce se zahraničními sdělovacími prostředky včetně serveru NK News, který se specializuje na zpravodajství o Severní Koreji.

"Obvinění, že jsem špión, je (dost zjevně) falešné. Jediné materiály, které jsem předal NK News, byly ty, které byly zveřejněné v blogu, a totéž platí pro další média," napsal dnes Sigley na twitteru. Dodal, že je z celé té situace velmi smutný, protože nebude moci dostudovat na pchjongjangské Kim Ir-senově univerzitě.

Sigley dříve na sociálních sítích uvedl, že studuje korejskou literaturu na univerzitě v Pchjongjangu. Pořádal rovněž různé prohlídky, které organizovala jím založená cestovní kancelář Tongil Tours. Před dvěma lety veřejnoprávní televizi ABC sdělil, že chce rozbořit negativní stereotypy, které se vztahují k Severní Koreji.

"Severní Korea mě nadále velmi zajímá a chci pokračovat v akademickém výzkumu a další práci, která je s touto zemí spojená," napsal v dalším příspěvku na twitteru. "Ale momentálně nemám v plánu tu zemi znovu navštívit - alespoň ne v dohledné době." Jeho společnost Tongil Tours až do odvolání zastaví všechny cesty do KLDR, dodal.

"Možná už se nikdy neprojdu po ulicích Pchjongjangu - města, které má v mém srdci velmi zvláštní místo," napsal Sigley. "Už možná nikdy neuvidím své učitele a své společníky v cestovním průmyslu, které pokládám za své blízké přátele. Ale takový je život."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína o rok prodloužila mandát hongkongským zákonodárcům

11.08.2020 16:27 Vrcholný orgán čínského parlamentu stálý výbor rozhodl, že o rok prodlouží hongkongským…

Covid-19: V Austrálii přibývá nakažených i obětí, Nový Zéland uzavře…

11.08.2020 15:27 Aktualizováno Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

V Íránu zatkli pět údajných špiónů, jeden prý verboval pro MI6

11.08.2020 12:53 Íránské úřady zadržely pět občanů země kvůli podezřením ze špionáže pro Izrael, Británii a Německo.…

Rouška nemusí jen chránit nás a ostatní. Japonci přišli s novou verzí,…

11.08.2020 10:20 V důsledku pandemie covid-19 se obličejové masky staly každodenní součástí našich životů. Tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama