KLDR pohrozila "drzé" Jižní Koreji kvůli stíhačkám F-35. Vyvine zbraně k jejich zničení

Severní Korea dnes ostře kritizovala Jižní Koreu za nákup amerických stíhaček F-35 a varovala, že vyvine své vlastní "speciální zbraně" ke zničení těchto letounů. S odvoláním na severokorejské diplomatické zdroje to uvedla agentura Reuters. Stíhačky F-35 patří k takzvaným neviditelným letounům, díky technologii stealth jsou totiž těžko zachytitelné radarem.

letectví
doporučujeme

Jihokorejské úřady "jsou drzé, když mluví o usmíření a spolupráci mezi Severem a Jihem" a současně nakupují další zbraně od Spojených států. V prohlášení, z něhož citovala oficiální severokorejská tisková agentura KCNA, to uvedl nejmenovaný vysoký představitel severokorejského ministerstva zahraničí.

"Není pochyb o tom, že dodávka stíhaček F-35A, které jsou označovány za 'neviditelnou smrtící zbraň', má sloužit k zajištění vojenské převahy nad sousedními zeměmi v regionu a především otevřít bránu k invazi na Sever v případě mimořádných událostí na Korejském poloostrově," píše se v prohlášení.

"My tudíž nemáme jinou možnost než vyvinout a testovat speciální výzbroj, která bude schopna zcela zničit smrtící zbraně, jimiž Jižní Korea posílila své kapacity," dodává komuniké.

První dodávka amerických stíhaček F-35 dorazila do Jižní Koreje v březnu, další se má podle KLDR uskutečnit tento měsíc. Do roku 2021 Soul nakoupí od Spojených států celkem 40 letounů F-35.

zdroj: YouTube

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem řádné mírové smlouvy. Loni se vztahy mezi oběma Korejemi výrazně zlepšily, když severokorejský vůdce Kim Čong-un pozastavil jaderné testy a vydal se na cestu diplomacie.

Po loňských třech summitech Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina ale mezikorejský dialog stagnuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přepadení věznice: V Afghánistánu pokračují boje s islamisty, řada mrtvých…

03.08.2020 10:37 Aktualizováno Při střetu afghánských složek s ozbrojenci z teroristické organizace Islámský stát u věznice na…

Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

03.08.2020 00:01 NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový…

"Mučil mě a tvrdil že nejsem člověk." Čínský režim týrá ženy a nezletilé…

02.08.2020 22:07 Aktualizováno Čína tvrdě potlačuje ujgurskou kulturu a pomocí komunistické propagandy se turkické etnikum střední…

V Indii zemřelo po vypití jedovatého alkoholu už 98 lidí

02.08.2020 17:17 Již téměř 100 lidí zemřelo tento týden na severu Indie na otravu pančovaným alkoholem. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama