KLDR pohrozila "drzé" Jižní Koreji kvůli stíhačkám F-35. Vyvine zbraně k jejich zničení

Severní Korea dnes ostře kritizovala Jižní Koreu za nákup amerických stíhaček F-35 a varovala, že vyvine své vlastní "speciální zbraně" ke zničení těchto letounů. S odvoláním na severokorejské diplomatické zdroje to uvedla agentura Reuters. Stíhačky F-35 patří k takzvaným neviditelným letounům, díky technologii stealth jsou totiž těžko zachytitelné radarem.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

letectví
doporučujeme

Jihokorejské úřady "jsou drzé, když mluví o usmíření a spolupráci mezi Severem a Jihem" a současně nakupují další zbraně od Spojených států. V prohlášení, z něhož citovala oficiální severokorejská tisková agentura KCNA, to uvedl nejmenovaný vysoký představitel severokorejského ministerstva zahraničí.

"Není pochyb o tom, že dodávka stíhaček F-35A, které jsou označovány za 'neviditelnou smrtící zbraň', má sloužit k zajištění vojenské převahy nad sousedními zeměmi v regionu a především otevřít bránu k invazi na Sever v případě mimořádných událostí na Korejském poloostrově," píše se v prohlášení.

"My tudíž nemáme jinou možnost než vyvinout a testovat speciální výzbroj, která bude schopna zcela zničit smrtící zbraně, jimiž Jižní Korea posílila své kapacity," dodává komuniké.

První dodávka amerických stíhaček F-35 dorazila do Jižní Koreje v březnu, další se má podle KLDR uskutečnit tento měsíc. Do roku 2021 Soul nakoupí od Spojených států celkem 40 letounů F-35.

zdroj: YouTube

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem řádné mírové smlouvy. Loni se vztahy mezi oběma Korejemi výrazně zlepšily, když severokorejský vůdce Kim Čong-un pozastavil jaderné testy a vydal se na cestu diplomacie.

Po loňských třech summitech Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina ale mezikorejský dialog stagnuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V čínském závodě na zpracování plynu zemřelo při výbuchu deset lidí

20.07.2019 14:06 Při výbuchu v závodě na zpracování plynu v centrální Číně zemřelo nejméně deset lidí. S odvoláním…

Galeje za 2. světové války? Mezi Tokiem a Soulem se rozhořel ostrý spor,…

19.07.2019 12:40 Aktualizováno Japonský ministr zahraničí Taró Kóno dnes prohlásil, že Jižní Korea musí rychle podniknout kroky,…

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Policie zatkla tučňáka v restauraci. Za pár hodin se přišel pomstít

19.07.2019 10:29 Majitel novozélandské suši restaurace v ní našel nečekaného návštěvníka. Tučňáka nejmenšího.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama