U Lennonových zdí v Hongkongu vypukly potyčky, kvůli papírkům

U takzvaných Lennonových zdí v Hongkongu vypukly v noci na dnešek potyčky mezi odpůrci a přívrženci kontroverzního návrhu zákona, který by umožnil vydávání lidí podezřelých z trestného činu do pevninské Číny. Takzvané Lennonovy zdi, polepené pestrobarevnými papírky se vzkazy prodemokratických demonstrantů, se v posledních týdnech objevily v několika čtvrtích Hongkongu. Jejich inspirací se stala známá, barevně pomalovaná Lennonova zeď v Praze na Kampě, která byla předrevolučním symbolem svobody v Česku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hongkong
doporučujeme

Demonstrovat proti návrhu extradičního zákona, který by podle kritiků narušil právní nezávislost poloautonomního Hongkongu, vyšly do ulic v posledních týdnech statisíce lidí. Pročínsky orientovaná správkyně Hongkongu Carrie Lamová pod tlakem protestů schvalování návrhu pozastavila, opozice ale požaduje jeho úplné zrušení. Lamovou vyzývají demonstranti k rezignaci.

Další formou protestu se v Hongkongu staly Lennonovy zdi, na které lidé lepí lístečky se vzkazy, v nichž vyjadřují podporu demonstrantům a nesouhlas s místní vládou, píše zpravodajský server BBC.

Ve středu večer hongkongská policie zatkla 46letého muže, který byl nafilmován, jak u Lennonovy zdi na hongkongském poloostrově Kowloon bije pěstí jiného, mladšího muže. Podle místních médií dotyčný strhával samolepicí lístečky se vzkazy ze zdi a je možné, že mladší muž se mu v tom pokusil zabránit.

Videonahrávka zachycující scénu u zdi se rychle rozšířila na sociálních sítích v Hongkongu, přičemž mnoho diskutérů chválilo mladšího muže, že se nesnažil na útoky odpovídat násilím ani se jinak bránit.

U jiné hongkongské Lennonovy zdi byli rovněž ve středu večer zadrženi tři lidé po bitce mezi příznivci a odpůrci návrhu zákona o vydávání. Deník South China Morning Post uvedl, že aktivisté protestující proti extradičnímu zákonu na místě upravovali lístečky se vzkazy, když na místo dorazily desítky stoupenců zákona, kteří začali papírky strhávat. Dav na obou stranách postupně narostl a situaci musela řešit policie.

zdroj: YouTube

Takzvané Lennonovy zdi se v Hongkongu objevily poprvé v roce 2014 během protestních akcí, jejichž účastníci požadovali zcela svobodné volby správce Hongkongu. V současnosti správce volí 1200členná komise, v níž převažují přívrženci čínské centrální vlády.

Bývalá britská kolonie Hongkong přešla pod správu Číny v roce 1997. Základní zákon ale obyvatelům Hongkongu zaručuje rozsáhlé osobní svobody, včetně svobody projevu, i nezávislou justici. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V čínském závodě na zpracování plynu zemřelo při výbuchu deset lidí

20.07.2019 14:06 Při výbuchu v závodě na zpracování plynu v centrální Číně zemřelo nejméně deset lidí. S odvoláním…

Galeje za 2. světové války? Mezi Tokiem a Soulem se rozhořel ostrý spor,…

19.07.2019 12:40 Aktualizováno Japonský ministr zahraničí Taró Kóno dnes prohlásil, že Jižní Korea musí rychle podniknout kroky,…

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Policie zatkla tučňáka v restauraci. Za pár hodin se přišel pomstít

19.07.2019 10:29 Majitel novozélandské suši restaurace v ní našel nečekaného návštěvníka. Tučňáka nejmenšího.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama