U Lennonových zdí v Hongkongu vypukly potyčky, kvůli papírkům

U takzvaných Lennonových zdí v Hongkongu vypukly v noci na dnešek potyčky mezi odpůrci a přívrženci kontroverzního návrhu zákona, který by umožnil vydávání lidí podezřelých z trestného činu do pevninské Číny. Takzvané Lennonovy zdi, polepené pestrobarevnými papírky se vzkazy prodemokratických demonstrantů, se v posledních týdnech objevily v několika čtvrtích Hongkongu. Jejich inspirací se stala známá, barevně pomalovaná Lennonova zeď v Praze na Kampě, která byla předrevolučním symbolem svobody v Česku.

Hongkong
doporučujeme

Demonstrovat proti návrhu extradičního zákona, který by podle kritiků narušil právní nezávislost poloautonomního Hongkongu, vyšly do ulic v posledních týdnech statisíce lidí. Pročínsky orientovaná správkyně Hongkongu Carrie Lamová pod tlakem protestů schvalování návrhu pozastavila, opozice ale požaduje jeho úplné zrušení. Lamovou vyzývají demonstranti k rezignaci.

Další formou protestu se v Hongkongu staly Lennonovy zdi, na které lidé lepí lístečky se vzkazy, v nichž vyjadřují podporu demonstrantům a nesouhlas s místní vládou, píše zpravodajský server BBC.

Ve středu večer hongkongská policie zatkla 46letého muže, který byl nafilmován, jak u Lennonovy zdi na hongkongském poloostrově Kowloon bije pěstí jiného, mladšího muže. Podle místních médií dotyčný strhával samolepicí lístečky se vzkazy ze zdi a je možné, že mladší muž se mu v tom pokusil zabránit.

Videonahrávka zachycující scénu u zdi se rychle rozšířila na sociálních sítích v Hongkongu, přičemž mnoho diskutérů chválilo mladšího muže, že se nesnažil na útoky odpovídat násilím ani se jinak bránit.

U jiné hongkongské Lennonovy zdi byli rovněž ve středu večer zadrženi tři lidé po bitce mezi příznivci a odpůrci návrhu zákona o vydávání. Deník South China Morning Post uvedl, že aktivisté protestující proti extradičnímu zákonu na místě upravovali lístečky se vzkazy, když na místo dorazily desítky stoupenců zákona, kteří začali papírky strhávat. Dav na obou stranách postupně narostl a situaci musela řešit policie.

zdroj: YouTube

Takzvané Lennonovy zdi se v Hongkongu objevily poprvé v roce 2014 během protestních akcí, jejichž účastníci požadovali zcela svobodné volby správce Hongkongu. V současnosti správce volí 1200členná komise, v níž převažují přívrženci čínské centrální vlády.

Bývalá britská kolonie Hongkong přešla pod správu Číny v roce 1997. Základní zákon ale obyvatelům Hongkongu zaručuje rozsáhlé osobní svobody, včetně svobody projevu, i nezávislou justici. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přepadení věznice: V Afghánistánu pokračují boje s islamisty, řada mrtvých…

03.08.2020 10:37 Aktualizováno Při střetu afghánských složek s ozbrojenci z teroristické organizace Islámský stát u věznice na…

Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

03.08.2020 00:01 NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový…

"Mučil mě a tvrdil že nejsem člověk." Čínský režim týrá ženy a nezletilé…

02.08.2020 22:07 Aktualizováno Čína tvrdě potlačuje ujgurskou kulturu a pomocí komunistické propagandy se turkické etnikum střední…

V Indii zemřelo po vypití jedovatého alkoholu už 98 lidí

02.08.2020 17:17 Již téměř 100 lidí zemřelo tento týden na severu Indie na otravu pančovaným alkoholem. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama