Tisíce podezřelých vražd. OSN bude vyšetřovat Filipíny za protidrogové tažení

Rada OSN pro lidská práva dnes přijala rezoluci, na jejímž základě Spojené národy zahájí předběžné vyšetřování smrti tisíců lidí, kteří byli zabiti při protidrogové kampani filipínského prezidenta Rodriga Duterteho. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Rodrigo Duterte
doporučujeme

Návrh rezoluce, který předložil Island, podpořilo při dnešním hlasování 18 zemí, 14 bylo proti a 15 se hlasování zdrželo. Čtyřicet sedm členských států Rady OSN pro lidská práva jedná od 24. června na třítýdenním zasedání v Ženevě.

V rezoluci přijaté Radou OSN pro lidská práva se uvádí, že "od zahájení protidrogového tažení na Filipínách v polovině roku 2016 se objevily tisíce obvinění z vražd údajných drogových překupníků a narkomanů".

Rada OSN pro lidská práva v rezoluci vyzývá vládu v Manile, aby "podnikla veškerá nutná opatření s cílem předejít mimosoudnímu zabíjení a mizení občanů a pohnala lidi odpovědné za tyto zločiny k soudu". Rada také žádá filipínskou vládu, aby spolupracovala s Úřadem vysoké komisařky OSN pro lidská práva a umožnila v zemi návštěvy expertů OSN.

Komplexní zprávu o situaci lidských práv na Filipínách má vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová podat do června 2020, uvádí se v dokumentu. Filipínský vyslanec Evan Garcia prohlásil, že rezoluce se zakládá na falešných obviněních a že jeho země ji odmítá.

Boj proti drogám a zločinnosti byl klíčovou součástí předvolební kampaně filipínského prezidenta Duterteho. Po jeho nástupu k moci v červenci 2016 začala policie provádět rozsáhlé razie přímo v domech podezřelých obchodníků s drogami. Od té doby policie při protidrogovém tažení na Filipínách usmrtila podle oficiálních údajů na 5300 lidí.

Organizace pro lidská práva jsou přesvědčeny, že skutečná bilance obětí protidrogového tažení je podstatně vyšší, než udávají úřady, a pohybuje se mezi 12.000 a 20.000 mrtvými. Zatímco policie tvrdí, že oběti umírají při přestřelkách, při kterých jsou policisté nuceni se bránit, humanitární organizace poukazují na mimosoudní zabíjení, jehož obětí se stávají převážně drobní překupníci a narkomani.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V čínském závodě na zpracování plynu zemřelo při výbuchu deset lidí

20.07.2019 14:06 Při výbuchu v závodě na zpracování plynu v centrální Číně zemřelo nejméně deset lidí. S odvoláním…

Galeje za 2. světové války? Mezi Tokiem a Soulem se rozhořel ostrý spor,…

19.07.2019 12:40 Aktualizováno Japonský ministr zahraničí Taró Kóno dnes prohlásil, že Jižní Korea musí rychle podniknout kroky,…

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Policie zatkla tučňáka v restauraci. Za pár hodin se přišel pomstít

19.07.2019 10:29 Majitel novozélandské suši restaurace v ní našel nečekaného návštěvníka. Tučňáka nejmenšího.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama