Tisíce podezřelých vražd. OSN bude vyšetřovat Filipíny za protidrogové tažení

Rada OSN pro lidská práva dnes přijala rezoluci, na jejímž základě Spojené národy zahájí předběžné vyšetřování smrti tisíců lidí, kteří byli zabiti při protidrogové kampani filipínského prezidenta Rodriga Duterteho. Informovala o tom agentura Reuters.

Rodrigo Duterte
doporučujeme

Návrh rezoluce, který předložil Island, podpořilo při dnešním hlasování 18 zemí, 14 bylo proti a 15 se hlasování zdrželo. Čtyřicet sedm členských států Rady OSN pro lidská práva jedná od 24. června na třítýdenním zasedání v Ženevě.

V rezoluci přijaté Radou OSN pro lidská práva se uvádí, že "od zahájení protidrogového tažení na Filipínách v polovině roku 2016 se objevily tisíce obvinění z vražd údajných drogových překupníků a narkomanů".

Rada OSN pro lidská práva v rezoluci vyzývá vládu v Manile, aby "podnikla veškerá nutná opatření s cílem předejít mimosoudnímu zabíjení a mizení občanů a pohnala lidi odpovědné za tyto zločiny k soudu". Rada také žádá filipínskou vládu, aby spolupracovala s Úřadem vysoké komisařky OSN pro lidská práva a umožnila v zemi návštěvy expertů OSN.

Komplexní zprávu o situaci lidských práv na Filipínách má vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová podat do června 2020, uvádí se v dokumentu. Filipínský vyslanec Evan Garcia prohlásil, že rezoluce se zakládá na falešných obviněních a že jeho země ji odmítá.

Boj proti drogám a zločinnosti byl klíčovou součástí předvolební kampaně filipínského prezidenta Duterteho. Po jeho nástupu k moci v červenci 2016 začala policie provádět rozsáhlé razie přímo v domech podezřelých obchodníků s drogami. Od té doby policie při protidrogovém tažení na Filipínách usmrtila podle oficiálních údajů na 5300 lidí.

Organizace pro lidská práva jsou přesvědčeny, že skutečná bilance obětí protidrogového tažení je podstatně vyšší, než udávají úřady, a pohybuje se mezi 12.000 a 20.000 mrtvými. Zatímco policie tvrdí, že oběti umírají při přestřelkách, při kterých jsou policisté nuceni se bránit, humanitární organizace poukazují na mimosoudní zabíjení, jehož obětí se stávají převážně drobní překupníci a narkomani.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přepadení věznice: V Afghánistánu pokračují boje s islamisty, řada mrtvých…

03.08.2020 10:37 Aktualizováno Při střetu afghánských složek s ozbrojenci z teroristické organizace Islámský stát u věznice na…

Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

03.08.2020 00:01 NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový…

"Mučil mě a tvrdil že nejsem člověk." Čínský režim týrá ženy a nezletilé…

02.08.2020 22:07 Aktualizováno Čína tvrdě potlačuje ujgurskou kulturu a pomocí komunistické propagandy se turkické etnikum střední…

V Indii zemřelo po vypití jedovatého alkoholu už 98 lidí

02.08.2020 17:17 Již téměř 100 lidí zemřelo tento týden na severu Indie na otravu pančovaným alkoholem. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama