Morbidní protest. Demonstranti nesli maketu rakve správkyně Hongkongu

Skupina demonstrantů dnes prošla kolem sídla hongkongské vlády s maketou rakve správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Pochod byl připomínkou měsíčního výročí zahájení masových protestů proti návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny, uvedla agentura AP. Demonstranti kromě stažení návrhu extradičního zákona požadují rezignaci pročínské správkyně Lamové. Další protestní akce chystají organizátoři na víkend.

Sebevraždy kvůli protestům v Hongkongu vzbuzují obavy
doporučujeme

Lamová pod tlakem protestů proces schvalování návrhu zákona pozastavila, demonstranti si ale přejí jeho úplné zrušení. Prodemokratický aktivista Leung Kwok-hung obvinil Lamovou z arogance. "Pokud chcete, aby Hongkong pokročil vpřed, přijměte realitu... a odstupte," řekl.

Do demonstrací se v Hongkongu v posledních týdnech zapojovali především studenti, účastníci dnešního pochodu byli ale převážně veteráni z řad prodemokratických aktivistů. Byl mezi nimi i třiašedesátiletý Leung, který se se svými dlouhými vlasy a tričkem s Che Guevarou už na přelomu tisíciletí stal ikonou hongkongské opoziční scény.

Demonstranti dnes obešli vládní úřad v centru Hongkongu a zastavili se u policejní barikády na místě dřívějších protestů, kde se skloněnými hlavami uctili minutou ticha památku několika mladých lidí, kteří v uplynulých týdnech v souvislosti s protesty zemřeli. Patří k nim například muž, který se zabil, když se snažil pověsit transparent, a žena, jež spáchala sebevraždu a v dopise na rozloučenou žádala stažení kontroverzního návrhu zákona.

Vlna manifestací v Hongkongu trvá už několik týdnů, přičemž jednoho z červnových protestů se podle organizátorů zúčastnily dva miliony lidí. Policejní odhady byly výrazně nižší. V den 22. výročí návratu někdejší britské kolonie Hongkongu pod čínskou správu 1. července znovu vyšly do ulic statisíce lidí. V neděli 7. července se do demonstrací podle opozice zapojilo na 260.000 účastníků, podle policejních odhadů jich bylo jen asi 53.000.

Kritici extradičního zákona se obávají, že by norma narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům.

Podle agentury AP se o nadcházejícím víkendu uskuteční další protestní akce ve dvou nákupních čtvrtích u hranic s Čínou, které s oblibou navštěvují čínští turisté. Občanská fronta za lidská práva, která patří k hlavním organizátorům protestů, svolala další velkou demonstraci na 21. července.

zdroj: YouTube

Jeden z vůdců Občanské fronty Jimmy Sham uvedl, že demonstranti budou požadovat především vyšetření "policejního násilí" při zásazích proti demonstrantům na předchozích akcích, propuštění zadržovaných a přímé volby správce Hongkongu. V současnosti správce volí 1200členná komise, v níž převažují přívrženci čínské centrální vlády.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přepadení věznice: V Afghánistánu pokračují boje s islamisty, řada mrtvých…

03.08.2020 10:37 Aktualizováno Při střetu afghánských složek s ozbrojenci z teroristické organizace Islámský stát u věznice na…

Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

03.08.2020 00:01 NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový…

"Mučil mě a tvrdil že nejsem člověk." Čínský režim týrá ženy a nezletilé…

02.08.2020 22:07 Aktualizováno Čína tvrdě potlačuje ujgurskou kulturu a pomocí komunistické propagandy se turkické etnikum střední…

V Indii zemřelo po vypití jedovatého alkoholu už 98 lidí

02.08.2020 17:17 Již téměř 100 lidí zemřelo tento týden na severu Indie na otravu pančovaným alkoholem. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama