Čína běsní kvůli zbraním pro Tchaj-wan, pohrozila amerických firmám sankcemi

Čína dnes pohrozila, že přijme sankce vůči americkým firmám, které se podílejí na prodeji zbraní Tchaj-wanu. Peking přišel se svou výhrůžkou poté, co americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej tanků, raket a dalšího armádního vybavení v celkové odhadované hodnotě 2,2 miliardy dolarů (46,5 miliardy korun) Tchaj-peji.

Ilustrační foto
doporučujeme

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že americký prodej zbraní Tchaj-wanu porušuje suverenitu a národní bezpečnost Číny. Ministerstvo dnes rovněž kritizovalo dvoudenní pobyt tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen v USA.

Tchajwanská prezidentka je v současné době v New Yorku, kde se zastavila cestou na oficiální návštěvu čtyř karibských zemí, které patří k několika málo státům, jež mají s Tchaj-wanem navázány diplomatické styky. Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang vyzval Spojené státy, aby ukončily styky s Tchaj-wanem a propříště podobné zastávky prezidentce Cchaj Jing-wen nedovolovaly. Podle Pekingu se jedná o porušení "principu jedné Číny".

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Peking ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly zachovat schopnost bránit se.

Na základě nového schváleného kontraktu může tchajwanská armáda získat 250 střel Stinger, 108 tanků M1A2T Abrams, obrněná vozidla Hercules, kulomety, munici a další vojenskou techniku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína o rok prodloužila mandát hongkongským zákonodárcům

11.08.2020 16:27 Vrcholný orgán čínského parlamentu stálý výbor rozhodl, že o rok prodlouží hongkongským…

Covid-19: V Austrálii přibývá nakažených i obětí, Nový Zéland uzavře…

11.08.2020 15:27 Aktualizováno Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

V Íránu zatkli pět údajných špiónů, jeden prý verboval pro MI6

11.08.2020 12:53 Íránské úřady zadržely pět občanů země kvůli podezřením ze špionáže pro Izrael, Británii a Německo.…

Rouška nemusí jen chránit nás a ostatní. Japonci přišli s novou verzí,…

11.08.2020 10:20 V důsledku pandemie covid-19 se obličejové masky staly každodenní součástí našich životů. Tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama