Čína běsní kvůli zbraním pro Tchaj-wan, pohrozila amerických firmám sankcemi

Čína dnes pohrozila, že přijme sankce vůči americkým firmám, které se podílejí na prodeji zbraní Tchaj-wanu. Peking přišel se svou výhrůžkou poté, co americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej tanků, raket a dalšího armádního vybavení v celkové odhadované hodnotě 2,2 miliardy dolarů (46,5 miliardy korun) Tchaj-peji.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že americký prodej zbraní Tchaj-wanu porušuje suverenitu a národní bezpečnost Číny. Ministerstvo dnes rovněž kritizovalo dvoudenní pobyt tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen v USA.

Tchajwanská prezidentka je v současné době v New Yorku, kde se zastavila cestou na oficiální návštěvu čtyř karibských zemí, které patří k několika málo státům, jež mají s Tchaj-wanem navázány diplomatické styky. Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang vyzval Spojené státy, aby ukončily styky s Tchaj-wanem a propříště podobné zastávky prezidentce Cchaj Jing-wen nedovolovaly. Podle Pekingu se jedná o porušení "principu jedné Číny".

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Peking ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly zachovat schopnost bránit se.

Na základě nového schváleného kontraktu může tchajwanská armáda získat 250 střel Stinger, 108 tanků M1A2T Abrams, obrněná vozidla Hercules, kulomety, munici a další vojenskou techniku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V čínském závodě na zpracování plynu zemřelo při výbuchu deset lidí

20.07.2019 14:06 Při výbuchu v závodě na zpracování plynu v centrální Číně zemřelo nejméně deset lidí. S odvoláním…

Galeje za 2. světové války? Mezi Tokiem a Soulem se rozhořel ostrý spor,…

19.07.2019 12:40 Aktualizováno Japonský ministr zahraničí Taró Kóno dnes prohlásil, že Jižní Korea musí rychle podniknout kroky,…

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Policie zatkla tučňáka v restauraci. Za pár hodin se přišel pomstít

19.07.2019 10:29 Majitel novozélandské suši restaurace v ní našel nečekaného návštěvníka. Tučňáka nejmenšího.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama