Vypukne válka v Kašmíru? Indie chystá kontroverzní krok

Vládnoucí Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího plánuje oživit plán výstavby hinduistických osad v kašmírském údolí, které je z většiny obydlené muslimy. S odvoláním na vysokého stranického představitele o tom dnes informovala agentura Reuters, podle níž by realizace tohoto záměru zcela jistě zvýšila už tak velké napětí v neklidném regionu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Čelný představitel BJP zodpovědný za záležitosti Kašmíru Rám Mádhav uvedl, že strana je odhodlána pomoci k návratu některým z odhadem 200.000 až 300.000 hinduistických obyvatel, kteří byli nuceni uprchnout poté, co v oblasti v roce 1989 vypuknul ozbrojený konflikt. "Jejich základní právo na návrat do (Kašmírského) údolí musí být respektováno. Současně jim musíme zajistit bezpečnost," řekl Mádhav.

Indie i Pákistán mají pod kontrolou části Kašmíru, obě země si ale činí nárok na celý tento himálajský region. Povstalci tam proti indické vládě bojují od roku 1989 a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Intenzita útoků i protestů se v posledních letech zvýšila a konflikt si vyžádal už téměř 70.000 obětí.

Plán soběstačných segregovaných hinduistických kolonií uprostřed oblasti obývané z 97 procent muslimy bývá přirovnáván k izraelským osadám na palestinských územích. Vznikl v roce 2015, ale dosud nebyl realizován kvůli odporu regionálních politických stran i majoritního muslimského obyvatelstva v této oblasti. Odmítají ho i představitelé zbylých kašmírských hinduistů. Předák této komunity Sandžaj Tikú označil nápad vybudování lokalit se zvýšenou ostrahou za nerealistický. Podle něj také vyvolá silou protireakci místní muslimské většiny.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V čínském závodě na zpracování plynu zemřelo při výbuchu deset lidí

20.07.2019 14:06 Při výbuchu v závodě na zpracování plynu v centrální Číně zemřelo nejméně deset lidí. S odvoláním…

Galeje za 2. světové války? Mezi Tokiem a Soulem se rozhořel ostrý spor,…

19.07.2019 12:40 Aktualizováno Japonský ministr zahraničí Taró Kóno dnes prohlásil, že Jižní Korea musí rychle podniknout kroky,…

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Policie zatkla tučňáka v restauraci. Za pár hodin se přišel pomstít

19.07.2019 10:29 Majitel novozélandské suši restaurace v ní našel nečekaného návštěvníka. Tučňáka nejmenšího.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama