Čína neporušuje lidská práva? 37 zemí vyjádřilo v OSN podporu čínské politice vůči Ujgurům

Bezmála 40 států vyjádřilo v dopise adresovaném vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové podporu čínské politice vůči menšinovému etniku Ujgurů. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle které list podepsaly mimo jiné Rusko, Saúdská Arábie, Severní Korea, Venezuela, Kuba, Bělorusko, Filipíny, Alžírsko, Nigérie, Sýrie či státy Perského zálivu. Reagovaly tak na středeční iniciativu 22 většinou západních zemí, které v OSN vyzvaly Peking, aby přestal zadržovat příslušníky této menšiny v internačních táborech a umožnil jim svobodu pohybu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

OSN
doporučujeme

Dopis podepsaný 37 státy gratuluje Číně k "významným úspěchům" na poli lidských práv. "Tváří v tvář vážné hrozbě terorismu a extremismu přijala Čína v Sin-ťiangu řadu opatření v oblasti boje proti terorismu a deradikalizace včetně vytvoření vzdělávacích center," uvádí se v dokumentu.

Podle signatářů se do Sin-ťiangu rovněž vrátilo bezpečí a všem etnickým skupinám jsou zde zaručena základní lidská práva. Signatáři dopisu také podotýkají, že v uplynulých třech letech se v oblasti neodehrál jediný teroristický útok a že se místní lidé těší silnějšímu pocitu štěstí, naplnění a bezpečí.

Peking popírá jakékoliv porušování lidských práv v Sin-ťiangu a kritiku odmítá jako zasahování do vnitřních záležitostí suverénní země. Čínský velvyslanec při OSN Sü Čchen dnes na závěrečném zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě řekl, že si Čína podpory, které se jí dostalo od signatářů, velice cení.

Muslimští Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Regionem čas od času zmítají nepokoje, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán. Za poslední roky si násilí vyžádalo stovky obětí.

Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Sin-ťiangu zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion Ujgurů. Muslimové jsou podle ochránců lidských práv do těchto táborů posíláni za takové prohřešky, jako je užívání menšinového jazyka, pravidelné modlitby, sledování zahraničních internetových stránek nebo za telefonování s příbuznými v zahraničí.

Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujguři podstupují politickou převýchovu. V táborech se podle úřadů vyučuje mandarínská čínština, čínské dějiny a zákony. Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli rovněž nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V čínském závodě na zpracování plynu zemřelo při výbuchu deset lidí

20.07.2019 14:06 Při výbuchu v závodě na zpracování plynu v centrální Číně zemřelo nejméně deset lidí. S odvoláním…

Galeje za 2. světové války? Mezi Tokiem a Soulem se rozhořel ostrý spor,…

19.07.2019 12:40 Aktualizováno Japonský ministr zahraničí Taró Kóno dnes prohlásil, že Jižní Korea musí rychle podniknout kroky,…

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Policie zatkla tučňáka v restauraci. Za pár hodin se přišel pomstít

19.07.2019 10:29 Majitel novozélandské suši restaurace v ní našel nečekaného návštěvníka. Tučňáka nejmenšího.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama