Novozélanďané začali odevzdávat nově zakázané zbraně, odkup přijde na miliardy

V prvním termínu odkupu zbraní od občanů se na Novém Zélandu svých pušek vzdalo 169 lidí. Oznámila to dnes novozélandská policie, podle níž lidé odevzdali v Christchurchi 224 zakázaných typů střelných zbraní. Odkup začal ve městě, kde v březnu útok pravicového extremisty ve dvou mešitách nepřežilo 51 lidí. Parlament pak odhlasoval změnu zákona o držení zbraní.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Kulomet
doporučujeme

Nová právní úprava zakazuje vlastnit poloautomaty nebo brokovnice, které se dají používat s oddělitelným zásobníkem s kapacitou více než pět střel.

Odkup bude trvat až do konce roku a vláda na něj vyčlenila 208 milionů novozélandských dolarů (3,2 miliardy Kč).

zdroj: YouTube

Podle policejní zprávy bylo dnes mezi ty, kdo se zbraní vzdali, rozděleno přes 433.000 novozélandských dolarů (6,6 milionu Kč). Policejní zástupce Mike Johnson v prohlášení ocenil přístup veřejnosti. "Lidé se do toho procesu dnes opravdu zapojili, máme pozitivní reakce," sdělil.

Jeden z těch, kdo svou zbraň přinesl, sdělil, že je spokojen, protože za poloautomat dostal 13.000 novozélandských dolarů, což je ekvivalent 197.600 korun. "Vůbec jsem si nemyslel, že to bude poctivé, a moc nadšený jsem z toho nebyl. Ale dopadlo to dobře a řeší to (úřady) dobře," citoval tohoto majitele bez udání jména list The New Zealand Herald.

Mezi občany pětimilionového Nového Zélandu je podle odhadů 1,5 milionu střelných zbraní a země se tak řadí v ohledu vyzbrojení civilistů na 17. místo na světě.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Huawei v novém maléru. Firma potají vytvořila bezdrátovou síť v KLDR,…

23.07.2019 12:32 Čínská telekomunikační společnost Huawei Technologies tajně pomáhala Severní Koreji vybudovat a…

Vymazat Afghánistán z mapy? Trumpův výrok pobouřil Kábul, chce vysvětlení

23.07.2019 10:55 Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že vleklou válku v Afghánistánu by mohl…

Vetřelec ve vzduchu. Jižní Korea začala pálit na ruský vojenský letoun

23.07.2019 09:57 Aktualizováno Letadla jihokorejské armády dnes vypálila stovky varovných výstřelů poté, co vzdušný prostor této…

Brutální útok na nádraží v Hongkongu: Dav maskovaných mužů mlátil…

22.07.2019 14:25 Aktualizováno Desítky maskovaných mužů vyzbrojených kovovými a dřevěnými holemi vtrhly v neděli večer na vlakové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama