V Afghánistánu padl americký voják, letos již sedmý

V Afghánistánu dnes přišel o život americký voják. Armáda o incidentu neposkytla více detailů, dokud nebude informována rodina. Jak píše agentura Reuters, jde o sedmou letošní americkou oběť v Afghánistánu. Zpráva o násilí přišla později také ze západního Afghánistánu, kde bojovníci hnutí Tálibán přepadli hotel a zabili tři příslušníky bezpečnosti.

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

V Afghánistánu působí asi 20.000 zahraničních vojáků, z nichž většina jsou Američané. Podílejí se hlavně na výcviku místních ozbrojených sil. Někteří Američané jsou ale nasazováni i do protiteroristických operací.

Podle americké armády byl dnes voják zabit "v akci". Mluvčí radikálního hnutí Tálibán řekl, že Američana zabili členové Tálibánu, ale ani on víc detailů neposkytl.

Tálibán se přihlásil také k útoku ve městě Kaláje Nau v západní provincii Badghís. Jeho lidé přepadli budovu, v níž je hotel, restaurace a obchody a která je v blízkosti policejní stanice i sídla guvernéra. Začali z ní střílet směrem k policejnímu velitelství, tři lidi zabili a deset zranili.

Podle únorové zprávy OSN loni přišlo v Afghánistánu o život 3804 civilistů. V zemi se bojuje od roku 2001, kdy byla svržena vláda Tálibánu. Nynější americká administrativa chce s touto skupinou vyjednat politickou dohodu a 18letý konflikt ukončit. Tálibán si jako podmínku klade stažení všech zahraničních vojáků.

USA v bojích v Afghánistánu od roku 2001 přišly o 2400 vojáků. V zemi působí i více než 340 Čechů a Česko v bojích přišlo o 14 svých vojáků. Mezi civilisty si afghánská válka vyžádala podle odhadů životy 31.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Záhada v KLDR: Covid nemáme, tvrdí Kim. Přesto zavřel hranice, města a…

14.08.2020 13:38 Je Severní Korea jednou z mála zemí na světě, které se nákaza koronavirem prakticky vyhnula?…

V Aucklandu dál platí omezení pohybu, u výjezdů z města nyní hlídkuje…

14.08.2020 10:18 Nový Zéland kvůli desítkám nových případů koronaviru prodlouží o 12 dní omezení pohybu, které platí…

Afghánistán propouští poslední vězněné Tálibánce. Někteří mohou být vážnou…

14.08.2020 08:36 Afghánské úřady dnes oznámily, že začaly s propuštěním posledních 400 vězněných příslušníků hnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama