Nálety Číňanů na bezcelní obchody? V Hongkongu doutná další konflikt

Na dnešní protest v nákupní čtvrti Hongkongu přišlo několik tisíc lidí. Chtěli poukázat na další z problémů, který hongkongská správa podle nich neřeší, totiž na masové nákupy Číňanů v pohraniční části Hongkongu v bezcelních obchodech. Původně pokojný pochod přerostl v potyčky s policií, která účastníky vyzvala, aby se vyvarovali násilí a odešli.

Hongkong
doporučujeme

Už měsíc se navíc v Hongkongu protestuje proti návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Na některých z těchto minulých protestů bylo podle organizátorů více než milion lidí.

Dnešní akce se konala v pohraniční zóně, kde se v poslední době zmnohonásobil počet obchodů. Podle organizátorů protestu jsou na místních úřadech pročínští radní, kteří nad tím, co kritici označují za paralelní obchodování, přivírají oči.

Z dnešní akce jsou hlášeny střety policistů s demonstranty. Policie proti nim použila pepřový sprej i obušky, lidé na svou obranu vytáhli deštníky. Na některých místech si také postavili barikády.

Podle místního tisku se odpoledne místního času dvě policejní skupiny ocitly v obklíčení demonstrantů. Policisté byli početně v menšině a nepodařilo se jim lidi hned rozehnat; úspěch měla až přivolaná posila. Zranění utrpěli dva z demonstrantů a pět policistů.

Agentura Reuters napsala, že kolem 20:30 místního času (14:30 SELČ) se většina demonstrantů stáhla a ulice obsadili policisté ze zásahové jednotky.

Jeden z policejních velitelů Kong Wing Cheung vyzval místní občany, aby nevycházeli ven. Podle něj policisté zabavili demonstrantům "kovové tyče a další zbraně".

Organizátoři oznámili, že pochodu se zúčastnilo na 30.000 lidí. Úřady při minulých protestech vždy hlásily účast nižší než byly údaje organizátorů.

Leung Kam Shing, který dnešní pochod svolal, řekl, že v minulých šesti letech se například počet obchodů s kosmetikou v zóně znásobil 46krát, počet drogerií dvakrát. "Podle našeho červnového zjištění je zde 143 obchodů s kosmetikou, 122 obchodů umožňujících paralelní obchodování a 62 drogerií," řekl. Číňané přejíždějí hranici, nakupují v bezcelním pásmu množství zboží a odvážejí si je do Číny k novému prodeji.

Tato praxe v Hongkongu vyvolává velkou nevoli, protože podle obyvatel přispívá k inflaci, umožňuje daňový únik, rozmělňuje charakter Hongkongu a šroubuje nahoru ceny nemovitostí.

Jimmy Sham, považovaný za tvář předchozích protestů proti vydávacímu zákonu, řekl, že kořenem problému je to, že v Hongkongu není plnohodnotná demokracie. "Lidé nevolili vládu, (správkyni) Carrie Lamovou ani některé poslance, takže se v jednotlivých okrscích vyhrocuje situace podle různých sociálních problémů. Pokud nebudou vyřešeny politické problémy, pak se budou potíže spojené s prosperitou lidí vynořovat donekonečna," řekl Sham.

K trase dnešního pochodu bylo povoláno několik desítek policistů a 700 členů zásahových jednotek.

Leung řekl, že demonstranti očekávají vládní odpověď na své požadavky, k nimiž patří zrušení vydávání měsíčních víz pro obyvatele čínského pohraničního Šen-čenu.

Mnoho obchodníků dnes z opatrnosti své provozovny zavřelo, i když mnozí přišli podle svého prohlášení i o 40 procent denního zisku. Vůbec největším obchodem v místě je drogerie Lung Fung; když průvod kolem ní procházel, účastníci volali po její uzávěře. Někteří z obchodníků jsou toho názoru, že paralelní obchodování hned tak neskončí, protože Čína uplatňuje vysoká dovozní cla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sopka Sinabung vybuchla. Popel chrlila do výše pěti kilometrů, úřady…

10.08.2020 17:21 Na indonéském ostrově Sumatra dnes vybuchla sopka Sinabung. Do výšky asi pěti kilometrů chrlila…

V Hongkongu byl zatčen mediální magnát Jimmy Lai, otevřeně kritizoval…

10.08.2020 17:16 Aktualizováno V Hongkongu byl dnes na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai.…

Krok k mírovým rozhovorům. Afghánská vláda souhlasí s propuštěním…

10.08.2020 15:54 Afghánská vláda dnes odsouhlasila propuštění 400 vězněných příslušníků hnutí Tálibán, které si…

Koronavirus prohloubil strach z výtahů. V Indii vymysleli bezkontaktní…

10.08.2020 15:05 Již v minulosti vědci zjistili, že na tlačítkách výtahu se nachází více bakterií než na toaletě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama