Nálety Číňanů na bezcelní obchody? V Hongkongu doutná další konflikt

Na dnešní protest v nákupní čtvrti Hongkongu přišlo několik tisíc lidí. Chtěli poukázat na další z problémů, který hongkongská správa podle nich neřeší, totiž na masové nákupy Číňanů v pohraniční části Hongkongu v bezcelních obchodech. Původně pokojný pochod přerostl v potyčky s policií, která účastníky vyzvala, aby se vyvarovali násilí a odešli.

Přidejte svůj názor

Hongkong
doporučujeme

Už měsíc se navíc v Hongkongu protestuje proti návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Na některých z těchto minulých protestů bylo podle organizátorů více než milion lidí.

Dnešní akce se konala v pohraniční zóně, kde se v poslední době zmnohonásobil počet obchodů. Podle organizátorů protestu jsou na místních úřadech pročínští radní, kteří nad tím, co kritici označují za paralelní obchodování, přivírají oči.

Z dnešní akce jsou hlášeny střety policistů s demonstranty. Policie proti nim použila pepřový sprej i obušky, lidé na svou obranu vytáhli deštníky. Na některých místech si také postavili barikády.

Podle místního tisku se odpoledne místního času dvě policejní skupiny ocitly v obklíčení demonstrantů. Policisté byli početně v menšině a nepodařilo se jim lidi hned rozehnat; úspěch měla až přivolaná posila. Zranění utrpěli dva z demonstrantů a pět policistů.

Agentura Reuters napsala, že kolem 20:30 místního času (14:30 SELČ) se většina demonstrantů stáhla a ulice obsadili policisté ze zásahové jednotky.

Jeden z policejních velitelů Kong Wing Cheung vyzval místní občany, aby nevycházeli ven. Podle něj policisté zabavili demonstrantům "kovové tyče a další zbraně".

Organizátoři oznámili, že pochodu se zúčastnilo na 30.000 lidí. Úřady při minulých protestech vždy hlásily účast nižší než byly údaje organizátorů.

Leung Kam Shing, který dnešní pochod svolal, řekl, že v minulých šesti letech se například počet obchodů s kosmetikou v zóně znásobil 46krát, počet drogerií dvakrát. "Podle našeho červnového zjištění je zde 143 obchodů s kosmetikou, 122 obchodů umožňujících paralelní obchodování a 62 drogerií," řekl. Číňané přejíždějí hranici, nakupují v bezcelním pásmu množství zboží a odvážejí si je do Číny k novému prodeji.

Tato praxe v Hongkongu vyvolává velkou nevoli, protože podle obyvatel přispívá k inflaci, umožňuje daňový únik, rozmělňuje charakter Hongkongu a šroubuje nahoru ceny nemovitostí.

Jimmy Sham, považovaný za tvář předchozích protestů proti vydávacímu zákonu, řekl, že kořenem problému je to, že v Hongkongu není plnohodnotná demokracie. "Lidé nevolili vládu, (správkyni) Carrie Lamovou ani některé poslance, takže se v jednotlivých okrscích vyhrocuje situace podle různých sociálních problémů. Pokud nebudou vyřešeny politické problémy, pak se budou potíže spojené s prosperitou lidí vynořovat donekonečna," řekl Sham.

K trase dnešního pochodu bylo povoláno několik desítek policistů a 700 členů zásahových jednotek.

Leung řekl, že demonstranti očekávají vládní odpověď na své požadavky, k nimiž patří zrušení vydávání měsíčních víz pro obyvatele čínského pohraničního Šen-čenu.

Mnoho obchodníků dnes z opatrnosti své provozovny zavřelo, i když mnozí přišli podle svého prohlášení i o 40 procent denního zisku. Vůbec největším obchodem v místě je drogerie Lung Fung; když průvod kolem ní procházel, účastníci volali po její uzávěře. Někteří z obchodníků jsou toho názoru, že paralelní obchodování hned tak neskončí, protože Čína uplatňuje vysoká dovozní cla.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel čínský expremiér Li Pcheng, přezdívaný "řezník z Pekingu"

23.07.2019 14:11 Ve věku 90 let zemřel v pondělí bývalý čínský premiér Li Pcheng, jemuž je připisována odpovědnost…

Huawei v novém maléru. Firma potají vytvořila bezdrátovou síť v KLDR,…

23.07.2019 12:32 Čínská telekomunikační společnost Huawei Technologies tajně pomáhala Severní Koreji vybudovat a…

Vymazat Afghánistán z mapy? Trumpův výrok pobouřil Kábul, chce vysvětlení

23.07.2019 10:55 Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že vleklou válku v Afghánistánu by mohl…

Vetřelec ve vzduchu. Jižní Korea začala pálit na ruský vojenský letoun

23.07.2019 09:57 Aktualizováno Letadla jihokorejské armády dnes vypálila stovky varovných výstřelů poté, co vzdušný prostor této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama