Šéf Foxconnu nebude prezidentem Tchaj-wanu, v primárkách propadl

Zakladatel a šéf tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou neuspěl v primárkách hlavní tchajwanské opoziční strany Kuomintang před prezidentskými volbami chystanými na příští rok. Primárky vyhrál starosta města Kao-siung, který je zastáncem politiky sbližování s pevninskou Čínou. V hlasování 11. ledna 2020 se střetne se stávající prezidentkou Cchaj Jing-wen, která stojí v čele vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP) a bude usilovat o znovuzvolení.

Přidejte svůj názor

Cchaj Jing-we
doporučujeme

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Nynější tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen je představitelkou tchajwanské Demokratické pokrokové strany, jež je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu. Za vlády prezidentky Cchaj se vztahy Tchaj-wanu s Čínou zhoršily a Peking v poslední době stupňuje tlak na ostrov.

zdroj: YouTube

Primárky opoziční Národní strany (Kuomintang) vyhrál kaosiungský starosta Chan Kchuo-jü, který naopak slibuje v případě svého zvolení prezidentem uzavřít mír s pevninskou Čínou.

Dvaašedesátiletý Chan Kchuo-jü se na ostrově zviditelnil, když v listopadu zvítězil ve volbách starosty jihotchajwanského přístavu Kao-siung, který dříve patřil k baštám Demokratické pokrokové strany. Charismatický řečník Chan, který byl v letech 1993 až 2002 poslancem tchajwanského parlamentu, v kampani před volbami starosty Kao-siungu sliboval především oživení místní ekonomiky.

V minulosti Chan prohlásil, že Tchaj-wan je součástí "jedné Číny", jak často opakuje Peking. Nezávislost Tchaj-wanu přitom podle agentury Reuters označil za "děsivější" než syfilis. V průběhu letošního roku populistický starosta Chan Kchuo-jü vyvolal kontroverze, když se setkal s několika vysokými čínskými představiteli.

"Poslední tři roky pod vládou Cchaj Jing-wen byly velkým zklamáním," řekl Chan po zveřejnění výsledků primárek Národní strany novinářům v sídle své strany v Tchaj-peji. "Stoupenci DPP by měli procitnout a pořádně se zamyslet," dodal.

Šéf Foxconnu Terry Gou (čínsky Kuo Tchaj-ming), který je s odhadovaným jměním 7,6 miliardy dolarů (přes 172 miliard Kč) ve své zemi nejbohatším člověkem, skončil v primárkách Národní strany na druhém místě. Vítězství Chan Kchuo-jüa uznal a blahopřál mu.

Gouova společnost Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, mezi jehož hlavní zákazníky patří americká společnost Apple, pro kterou kompletuje přístroje iPhone.

Foxconn má velké továrny také v České republice, a to v Kutné Hoře a v Pardubicích. U Kutné Hory vlastní Terry Gou zámek Roztěž, který koupil v roce 2002 za 30 milionů dolarů. Poblíž si postavil také golfové hřiště.

Současně s prezidentskými volbami se 11. ledna 2020 uskuteční na Tchaj-wanu také parlamentní volby. Vládnoucí Demokratická pokroková strana loni v listopadu utrpěla v místních volbách porážku, opoziční Národní strana v nich naopak posílila.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajfun Hagibis zasáhl i japonskou císařskou rodinu, odloží se část…

17.10.2019 08:02 Japonská vláda se chystá odložit slavnostní pochod, který se měl uskutečnit 22. října u…

Zemětřesení na Filipínách zanechalo spoušť, mezi mrtvými je sedmiletá dívka

17.10.2019 07:54 Bilance obětí středečního silného zemětřesení na Filipínách stoupla na tři a několik desítek lidí…

Američané reagují na Čínu, zavedou podobné regule pro diplomaty

16.10.2019 21:39 Americká vláda bude po čínských diplomatech akreditovaných v zemi brzy požadovat, aby předem…

Filipíny postihlo silné zemětřesení, na místě jsou mrtví i zranění

16.10.2019 17:43 Nejméně jedno dítě dnes zahynulo při silném zemětřesení, které zasáhlo jih Filipín. Více než dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama