180 mrtvých, tisíce domů pod vodou. Monzunové povodně vtrhly i do uprchlických táborů

Nejméně 180 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly Nepál, Indii, Bangladéš a Pákistán. Novou bilanci dnes zveřejnila agentura AFP s odvoláním na úřady v postižených zemích.

Přidejte svůj názor

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Silné monzunové deště rozvodnily v postižené oblasti řeky a zaplavily tisíce domů, zničily mosty a poškodily silnice. V Bangladéši se v pondělí utopilo pět dětí, čímž bilance obětí v této 160milionové zemi vzrostla na 34. Deset dalších lidí přišlo při záplavách o život v obřích bangladéšských uprchlických táborech, kde žijí příslušníci muslimského etnika Rohingů prchající před pronásledováním v sousední Barmě.

zdroj: YouTube

V Nepálu registrují již 67 mrtvých. Na snímcích ze země jsou vidět záchranáři, jak na nafukovacích člunech evakuují rodiny, které uvázly v zatopených domovech. Zdravotničtí experti varují před epidemiemi nemocí ze špinavé vody a vyzvali k poskytnutí mezinárodní pomoci.

V Indii připravily povodně a sesuvy o život padesátku osob. Nejhůře postižené jsou severovýchodní státy Bihár a Ásám. Ásámské úřady vydaly nejvyšší stupeň varování před záplavami, které v tomto státě usmrtily už 11 lidí a dalších 83.000 vyhnaly z domovů. Bihár registruje 24 obětí; na 2,5 milionu obyvatel bylo nepříznivým počasím přímo zasaženo.

V kopcovité oblasti severoindického státu Himáčalpradéš se v pondělí po silných monzunových deštích zřítil tříposchoďový dům a pod jeho troskami zahynulo 14 osob. Oběti hlásí už i pákistánská část Kašmíru, kde úřady napočítaly 23 mrtvých a 120 domů zničených bleskovými záplavami.

Monzunové deště trápí jih Asie každoročně zhruba od června do září a způsobují tam záplavy. Loni postihly indický stát Kérala nejsilnější monzuny za několik desetiletí, které si vyžádaly přes 400 obětí a více než milion lidí nechaly bez střechy nad hlavou. O rok dříve zemřelo při monzunových záplavách v Bangladéši, Indii, Nepálu a Pákistánu přes 1300 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další válka v ulicích Hongkongu: Demonstranti použili neobvyklou "zbraň"

25.08.2019 12:43 Desítky tisíc lidí dnes i přes silný déšť vyšly do ulic Hongkongu při plánovaném prodemokratickém…

V Hongkongu létaly cihly i Molotovovy koktejly, zatčeno 29 demonstrantů

25.08.2019 11:07 Hongkongská policie dnes uvedla, že po sobotních střetech s demonstranty zatkla 29 lidí.…

Japonsko skřípe zuby, Jižní Korea zahájí manévry u sporných ostrovů

25.08.2019 08:40 Jihokorejská armáda dnes zahájí dvoudenní cvičení u malých ostrovů, na které si dělá nárok také…

Severní Korea testovala "supervelký raketomet", Kim Čong-un osobně dohlížel

25.08.2019 07:58 Na sobotní zkoušku "supervelkého vícenásobného raketometu", o kterém už dříve informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama