180 mrtvých, tisíce domů pod vodou. Monzunové povodně vtrhly i do uprchlických táborů

Nejméně 180 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly Nepál, Indii, Bangladéš a Pákistán. Novou bilanci dnes zveřejnila agentura AFP s odvoláním na úřady v postižených zemích.

Přidejte svůj názor

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Silné monzunové deště rozvodnily v postižené oblasti řeky a zaplavily tisíce domů, zničily mosty a poškodily silnice. V Bangladéši se v pondělí utopilo pět dětí, čímž bilance obětí v této 160milionové zemi vzrostla na 34. Deset dalších lidí přišlo při záplavách o život v obřích bangladéšských uprchlických táborech, kde žijí příslušníci muslimského etnika Rohingů prchající před pronásledováním v sousední Barmě.

zdroj: YouTube

V Nepálu registrují již 67 mrtvých. Na snímcích ze země jsou vidět záchranáři, jak na nafukovacích člunech evakuují rodiny, které uvázly v zatopených domovech. Zdravotničtí experti varují před epidemiemi nemocí ze špinavé vody a vyzvali k poskytnutí mezinárodní pomoci.

V Indii připravily povodně a sesuvy o život padesátku osob. Nejhůře postižené jsou severovýchodní státy Bihár a Ásám. Ásámské úřady vydaly nejvyšší stupeň varování před záplavami, které v tomto státě usmrtily už 11 lidí a dalších 83.000 vyhnaly z domovů. Bihár registruje 24 obětí; na 2,5 milionu obyvatel bylo nepříznivým počasím přímo zasaženo.

V kopcovité oblasti severoindického státu Himáčalpradéš se v pondělí po silných monzunových deštích zřítil tříposchoďový dům a pod jeho troskami zahynulo 14 osob. Oběti hlásí už i pákistánská část Kašmíru, kde úřady napočítaly 23 mrtvých a 120 domů zničených bleskovými záplavami.

Monzunové deště trápí jih Asie každoročně zhruba od června do září a způsobují tam záplavy. Loni postihly indický stát Kérala nejsilnější monzuny za několik desetiletí, které si vyžádaly přes 400 obětí a více než milion lidí nechaly bez střechy nad hlavou. O rok dříve zemřelo při monzunových záplavách v Bangladéši, Indii, Nepálu a Pákistánu přes 1300 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočníci přepadli a zapálili mladou Indku, měla vypovídat o znásilnění

05.12.2019 14:19 Skupina útočníků v severní Indii dnes přepadla a zapálila mladou ženu, která byla na cestě k soudu,…

Vládní úředníky stihl drsný trest. Něco takového Turkmenistán ještě nezažil

05.12.2019 10:32 Ponuré divadlo připravil ve středu režim středoasijského Turkmenistánu pro televizní diváky. Ve…

Spalničky děsí Polynésii. Počet mrtvých na Samoa roste, tisíce nakažených

05.12.2019 08:57 Vláda tichomořského státu Samoa vyhlásila povinné očkování proti spalničkám, jejichž epidemie už v…

Vztahy USA a KLDR v troskách. Navzájem si hrozí vojenským úderem

05.12.2019 07:25 Šéf severokorejské armády vyjádřil rozčarování nad prohlášením amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama