USA a Jižní Korea plánují obsadit KLDR? Pchjongjang vyvádí kvůli vojenským manévrům

Severní Korea varovala, že by mohla obnovit testy jaderných zbraní a raket dlouhého doletu, pokud Spojené státy a Jižní Korea uskuteční v srpnu plánované společné vojenské cvičení. V ohrožení jsou podle Pchjongjangu také americko-severokorejské rozhovory o odstranění atomových zbraní z Korejského poloostrova. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Americký prezident Donald Trump oživil koncem června diplomatické styky mezi KLDR a USA, když se nečekaně sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Pchanmundžomu v demilitarizovaném pásmu na hranicích Severní a Jižní Koreje. Podle Trumpa se oba státníci přitom domluvili na obnovení rozhovorů poté, co jejich únorový summit v Hanoji skončil předčasně a bez dohody.

Dnes Trump na zasedání svého kabinetu podle Reuters prohlásil, že jeho vláda dosáhla se Severní Koreou významného pokroku. Dodal, že základem jednání s Pchjongjangem není čas a že se necítí pod tlakem, aby rychle uzavřel s KLDR dohodu o likvidaci jaderných zbraní.

Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí ale Trumpem ohlášené obnovení dialogu mezi Washingtonem a Pchjongjangem dnes zpochybnil. Podle něj jsou vzájemná jednání ohrožena, protože Spojené státy se chystají porušit slib nepořádat společná vojenská cvičení s Jižní Koreou, která KLDR označuje za nácvik invaze.

Trump na prvním summitu s Kimem loni v Singapuru slíbil Pchjongjangu bezpečnostní záruky a pozastavení velkých společných vojenských cvičení s Jižní Koreou; Kim tehdy uvedl, že KLDR bude pracovat na "úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova". Washington a Soul od té doby pořádají pouze společná vojenská cvičení menšího rozsahu.

"Zatímco se připravují pracovní rozhovory mezi Severní Koreou a Spojenými státy dohodnuté na summitu v Pchanmundžomu, USA se chtějí zúčastnit (společného) vojenského cvičení (s Jižní Koreou). Pokud se to stane, pracovní rozhovory to zasáhne," uvedl mluvčí severokorejské diplomacie v prohlášení citovaném oficiální tiskovou agenturou KCNA.

"Je zřejmé, že manévry jsou nácvikem na válku s cílem vojensky obsadit naši republiku při překvapivém útoku," podotkl mluvčí.

Trump podle něj na schůzce s Kimem minulý měsíc tvrdil, že manévry s Jižní Koreou zůstanou pozastaveny. "USA neplní své vlastní sliby, a naše odhodlání držet se dohody tak slábne," dodal.

V roce 2017 se rozsáhlého srpnového společného vojenského cvičení zúčastnilo 17.500 amerických vojáků a přes 50.000 jihokorejských. Součástí manévrů byl nejen nácvik bojových operací, ale také počítačové válečné simulace. V roce 2018 se tyto manévry nekonaly.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se počátkem loňského roku rozhodl vydat na cestu diplomacie a KLDR od té doby neprovedla žádné jaderné zkoušky ani zkoušky mezikontinentálních raket. V květnu nicméně testovala nové rakety krátkého doletu.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další válka v ulicích Hongkongu: Demonstranti použili neobvyklou "zbraň"

25.08.2019 12:43 Desítky tisíc lidí dnes i přes silný déšť vyšly do ulic Hongkongu při plánovaném prodemokratickém…

V Hongkongu létaly cihly i Molotovovy koktejly, zatčeno 29 demonstrantů

25.08.2019 11:07 Hongkongská policie dnes uvedla, že po sobotních střetech s demonstranty zatkla 29 lidí.…

Japonsko skřípe zuby, Jižní Korea zahájí manévry u sporných ostrovů

25.08.2019 08:40 Jihokorejská armáda dnes zahájí dvoudenní cvičení u malých ostrovů, na které si dělá nárok také…

Severní Korea testovala "supervelký raketomet", Kim Čong-un osobně dohlížel

25.08.2019 07:58 Na sobotní zkoušku "supervelkého vícenásobného raketometu", o kterém už dříve informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama