"Pobuřující násilí na muslimech." USA uvalily sankce na generály barmské armády

Spojené státy uvalily sankce na čtyři barmské generály včetně vrchního velitele armády Min Aun Hlaina za etnické čistky menšinových Rohingů. Postih, který zahrnuje zákaz cestování do USA, se vztahuje i na příslušníky jejich rodin. Oznámilo to dnes ministerstvo zahraničí USA.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pohled do tábora Balukhali v Bangladéši. (Foto: Dalila Mahdawi)
doporučujeme

Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že barmská vláda "projevuje nečinnost a netrestá osoby odpovědné za porušování lidských práv a za násilnosti".

Opakovaně se objevují zprávy o tom, že k těmto činům se armáda uchyluje na celém území státu. Skutečnost, že úřady propouštějí na svobodu vojáky odpovědné za vraždění, je podle americké diplomacie "pobuřujícím příkladem opakující se a rozsáhlé beztrestnosti armády a jejího nejvyššího velení".

Podle agentury Reuters jsou dnes vyhlášené sankce zatím nejtvrdším krokem Washingtonu proti barmskému režimu, který USA obviňují z masakrů muslimského etnika Rohingů. OSN označuje postup Barmy vůči menšinovým Rohingům za genocidu.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v srpnu prohlásil, že barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij měla kvůli násilí páchaném na Rohinzích loni rezignovat.

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. Poté co rohingští povstalci loni v srpnu zaútočili v barmském Arakanském státě na řadu policejních stanovišť, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. Od té doby z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo asi 700.000 Rohingů, kteří tam nyní žijí v uprchlických táborech.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zpochybnil čínské statistiky o COVID-19, Peking se ohradil

02.04.2020 16:56 Aktualizováno Peking se dnes ohradil proti středečním výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že…

Čínské město Šen-čen zakázalo konzumaci psů a koček. Žába k večeři nevadí

02.04.2020 13:19 Čínské město Šen-čen se v rámci opatření proti nákaze koronavirem rozhodlo zakázat konzumaci psů a…

Mezi Francií a USA vypukl spor o roušky. "Bitevním polem" je Čína

02.04.2020 12:04 V Číně podle agentury AFP vypukl boj mezi Francií a Spojenými státy o ochranné pomůcky, které jsou…

Čína hlásí 35 nových případů nákazy koronavirem, šest obětí

02.04.2020 11:05 V Číně za středu přibylo 35 lidí nakažených koronavirem a šest dalších úmrtí na nemoc COVID-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy