Obávaný džihádista Saíd znovu zatčen, je spojován s masakrem v Bombaji

Pákistánské úřady znovu zatkly pákistánského islámského duchovního Háfize Saída, který je spojován s teroristickými útoky spáchanými v roce 2008 v indickém městě Bombaj. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na pákistánskou televizní stanici Geo. Při útocích v Bombaji přišlo o život přes 160 lidí a Saíd vinu na nich popírá.

Přidejte svůj názor

Pákistán
doporučujeme

Saíd patří k zakladatelům zakázané skupiny Laškare tajjaba, které se bombajské útoky připisují. Atentáty v indické finanční metropoli provedla v listopadu 2008 desítka ozbrojenců, kteří po tři dny útočili hlavně na významné budovy, mezi nimiž byly dva luxusní hotely, židovské centrum a nádraží. Indie a Pákistán, které spolu v minulosti svedly tři války, se tehdy ocitly na pokraji dalšího konfliktu.

Radikální muslimský duchovní Háfiz Saíd strávil po útocích rok v domácím vězení, pak ale pákistánský soud rozhodl o jeho propuštění. V lednu 2017 pákistánské úřady nařídily Saídovi domácí vězení znovu, v listopadu téhož roku byl ale duchovní opět na svobodě. Jeho propuštění tehdy vyvolalo rozhořčení Spojených států i Indie, podle nichž se Saíd na přípravě bombajských útoků přímo podílel.

zdroj: YouTube

Mluvčí charitativní organizace Džamáate davá vedené Saídem dnes uvedl, že duchovního zadrželi představitelé pákistánského protiteroristického úřadu během jeho cesty do města Gúdžránvála v centrální části Pákistánu. Jakému obvinění Saíd čelí, zatím není známo. Podle mluvčího Saídovy charity by se mohlo jednat o financování terorismu.

Ve Spojených státech již dříve vypsali desetimilionovou odměnu za informaci, která by vedla k Saídovu usvědčení. USA považují jeho charitativní organizaci za skupinu, která kryje činnost radikální Laškare tajjaba.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boj dobra se zlem? Muž ze CIA natvrdo promluvil o Afghánistánu

18.08.2019 00:01 NÁZOR - Každý, kdo hledá v Afghánistánu jednoduchý příběh boje dobra se zlem nebo umírněných s…

Drama v Číně se rozrůstá. V Austrálii se poprali Číňané

17.08.2019 12:50 Policie v australském městě Melbourne vydala dnes varování poté, co zde v pátek večer vypukly menší…

Rakety USA v Asii. Bude válka? Expert nám prozradil, o co Američanům jde.…

17.08.2019 07:41 ROZHOVOR - Východní Asie je dalším místem, kde to v současnosti vře. Prodemokratičtí demonstranti…

V čem spočívá síla severokorejské armády? Historik poukázal na opomíjený…

17.08.2019 00:01 NÁZOR - Severní Korea pokračuje v raketových testech, které označuje za "vážné varování" Jižní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama