V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je rozhořčena

Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání čínsko-australského spisovatele a kritika vlády v Pekingu Jang Cheng-ťüna. Jang, který byl zadržen v lednu na letišti v Kantonu, čelí podezření z ohrožení čínské národní bezpečnosti. Ve středu dostala spisovatelova manželka zprávu od čínských úřadů, podle níž byl Jang Cheng-ťün oficiálně vzat do vazby.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínská policie
doporučujeme

Třiapadesátiletý autor špionážních románů a vlivný politický komentátor Jang Cheng-ťün pracoval v minulosti na čínském ministerstvu zahraničí, později ale z vlasti odešel a získal australské občanství. Letos 19. ledna byl Jang zatčen na letišti v čínském Kantonu (Kuang-čou), kam přiletěl se svou manželkou a 14letou nevlastní dcerou, s nimiž v posledních letech žil ve Spojených státech.

Jangův právník Mo Šao-pching, který žije v Pekingu, ve středu uvedl, že Jangova manželka dostala zprávu, podle níž ministerstvo státní bezpečnosti převezlo spisovatele do vazební cely.

V uplynulém půlroce byl Jang držen pod dohledem čínských úřadů na tajném místě. Podle agentury AP takovéto zadržování může zahrnovat mučení ve formě odpírání spánku, připoutání k židli či naopak nuceného stání bez možnosti se posadit.

Australské ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo nad případem znepokojení. "Australská vláda je hluboce zklamána tím, že australský občan a akademik Jang Cheng-ťün... byl v Číně převezen do vazební cely," uvedla v prohlášení šéfka australské diplomacie Marise Payneová.

"Australská vláda je vývojem v případu australského občana znepokojena a požádala o vysvětlení důvodů Jangova zadržování. Pokud je zadržován za své politické názory, pak by měl být propuštěn," dodala.

Australský spisovatel čínského původu pravidelně píše blog, který se věnuje citlivým otázkám demokracie v Číně. V posledních letech ve svých článcích rovněž obviňoval Čínu z vměšování do vnitřních záležitostí Austrálie.

Profesor čínských studií na technické univerzitě v Sydney Feng Chongyie, který je Jangovým přítelem, v minulosti označoval Jang Cheng-ťüna za jednoho z nejvlivnějších čínských blogerů, zejména u politických témat. Jeho blog měl prý miliony návštěvníků.

Jang proslul také románem, který pojednává o špionáži mezi Čínou a Spojenými státy. Text byl v Číně zveřejněn na internetu.

Jang Cheng-ťün podobným způsobem na několik dní v Číně zmizel už v roce 2011. Tehdy v telefonátu řekl svému známému, že ho pronásleduje trojice mužů. Později prohlásil, že šlo o nedorozumění s čínskými úřady.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drama v Číně se rozrůstá. V Austrálii se poprali Číňané

17.08.2019 12:50 Policie v australském městě Melbourne vydala dnes varování poté, co zde v pátek večer vypukly menší…

Rakety USA v Asii. Bude válka? Expert nám prozradil, o co Američanům jde.…

17.08.2019 07:41 ROZHOVOR - Východní Asie je dalším místem, kde to v současnosti vře. Prodemokratičtí demonstranti…

V čem spočívá síla severokorejské armády? Historik poukázal na opomíjený…

17.08.2019 00:01 NÁZOR - Severní Korea pokračuje v raketových testech, které označuje za "vážné varování" Jižní…

Osud Kašmíru nejasný. Region je časovaná bomba, padl další voják

16.08.2019 14:20 Indičtí vojáci při pohraniční přestřelce v Kašmíru zabili dalšího pákistánského vojáka. Jde o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama