Koalice japonského premiéra vyhrála senátní volby. Zruší se pacifistická ústava?

Japonská vládnoucí koalice premiéra Šinzóa Abeho zvítězila v nedělních senátních volbách a v horní komoře japonského parlamentu si zajistila většinu. V hlasování se rozhodovalo o polovině mandátů Sněmovny poradců. Abeho politickému bloku se ale nepodařilo dosáhnout v horní komoře dvoutřetinové většiny, kterou premiér potřebuje na případné prosazení změny japonské pacifistické ústavy. Informovala o tom dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor

Šinzó Abe
doporučujeme

Během senátních voleb se v Japonsku hlasuje vždy o polovině mandátů Sněmovny poradců, jejíž složení se mění po třech letech. Počet křesel ve Sněmovně poradců letos vzroste z 242 na 245, a ve hře tak bylo tentokrát 124 mandátů.

Japonská veřejnoprávní televize NHK uvedla, že Abeho Liberálnědemokratická strana a její koaliční partner Strana spravedlnosti a čistoty získaly v nedělních volbách 71 mandátů. Premiérova vládní koalice drží v horní komoře parlamentu i dalších 70 křesel, jejichž obsazení se letos nemění. Celkem tak má Abe nyní většinu 141 z 245 míst.

I kdyby se Abemu podařilo získat podporu další, menší konzervativní strany a nezávislých poslanců, pořád by mu to nestačilo k dosažení dvoutřetinové většiny, sdělila televize NHK.

Výsledky nedělních senátních voleb snížily Abeho naději na změnu japonské pacifistické ústavy, poznamenala AP. Tato ústava vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie. Devátý článek japonské ústavy, braný doslova, Japonsku zakazuje udržovat armádu, obecně je ale interpretován tak, že sebeobrana země je dovolena. Abe chce, aby existence japonské armády byla ústavou oficiálně uznána. Poukazuje na to, že přísné dodržování stávající pacifistické ústavy činí Japonsko zranitelným v regionu, kde Čína ve stále větší míře uplatňuje své mocenské ambice a nevyzpytatelná Severní Korea vyvíjí jaderné zbraně.

Ústavní změnu musejí podpořit dvě třetiny poslanců obou komor parlamentu a většina voličů v referendu. V dolní parlamentní komoře, Sněmovně reprezentantů, Abe dvoutřetinovou většinu má.

Předseda vlády přesto výsledky nedělních voleb uvítal. "Domnívám se, že lidé zvolili politickou stabilitu a pověřili nás, abychom pokračovali v naší politice a diplomacii, jejímž cílem je chránit národní zájmy Japonska," řekl Abe televizi NHK.

Premiér uvedl, že plánuje nyní prohloubit diskusi o změně pacifistické ústavy. Podle analytiků citovaných agenturou Reuters se bude snažit získat pro ni i některé poslance hlavního opozičního uskupení, Demokratické strany Japonska. Revizi chce navrhnout ještě v průběhu tohoto volebního období, které skončí v roce 2021. O tom, že by se ucházel o další mandát, Abe podle dnešního vyjádření neuvažuje.

Za diplomatické priority ve zbytku svého volebního období považuje Abe vyřešení otázky Japonců unesených v 70. a 80. letech do Severní Koreje, aby pomáhali při výcviku tamních špionů, a podpis mírové dohody s Ruskem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další válka v ulicích Hongkongu: Demonstranti použili neobvyklou "zbraň"

25.08.2019 16:54 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes i přes silný déšť vyšly do ulic Hongkongu při plánovaném prodemokratickém…

Co bude dál s milionem muslimských uprchlíků? Rohingy děsí návrat do Barmy

25.08.2019 15:41 Desetitisíce muslimských Rohingů dnes pokojně manifestovaly v největším uprchlickém táboře na světě…

V Hongkongu létaly cihly i Molotovovy koktejly, zatčeno 29 demonstrantů

25.08.2019 11:07 Hongkongská policie dnes uvedla, že po sobotních střetech s demonstranty zatkla 29 lidí.…

Japonsko skřípe zuby, Jižní Korea zahájí manévry u sporných ostrovů

25.08.2019 08:40 Jihokorejská armáda dnes zahájí dvoudenní cvičení u malých ostrovů, na které si dělá nárok také…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama