Za násilím a chaosem v Hongkongu stojí USA? Čína vznesla vážné obvinění

Hongkongská policie dnes oznámila, že zadržela šest lidí v souvislosti s nedělním násilným útokem na kolemjdoucí a prodemokratické aktivisty, kteří se vraceli z protestní akce. Při útoku na vlakovém nádraží bylo zraněno 45 osob. Někteří ze zadržených mají prý napojení na zločinecké gangy, takzvané triády. Informovala o tom agentura AP. Čínská vláda dnes obvinila z násilí a chaosu v Hongkongu Spojené státy a varovala je, aby se nevměšovaly do vnitřních záležitostí Číny.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

policie
doporučujeme

Vysoký představitel hongkongské policie Chan Tin-chu uvedl, že muži ve věku od 24 do 45 let byli zadrženi kvůli "nezákonnému shromažďování" a jsou vyšetřováni ohledně účasti na útoku z nedělního večera. "Někteří mají spojitost s triádami. Domnívám se, že brzy budou zatčeni další," prohlásil Chan.

Desítky bíle oblečených mužů vyzbrojených kovovými a dřevěnými holemi vtrhly v neděli večer na vlakové nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long a zaútočily na protivládní demonstranty a další civilisty. Útok nastal kolem 22:30 místního času (16:30 SELČ), několik hodin po protivládní demonstraci v centru Hongkongu, kterou se policie snažila rozehnat slzným plynem a střelbou gumovými projektily.

zdroj: YouTube

Prodemokratičtí aktivisté a poslanci obvinili policii, že na místo dorazila pozdě a násilnostem jen přihlížela. Někteří dokonce naznačili, že se hongkongská policie spřáhla se zločinci, aby demonstranty zastrašila.

Účastníci masových demonstrací již několik týdnů v Hongkongu požadují úplné stažení kontroverzního návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestného činu do pevninské Číny.

Kritici extradičního zákona se obávají, že by norma narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům. Podle organizátorů se nedělního protestního pochodu zúčastnilo 430.000 lidí, policie účast odhadla jen asi na třetinu tohoto počtu.

Čína dnes z násilí v Hongkongu obvinila Spojené státy. "Vidíme, že za těmito incidenty stojí američtí představitelé," prohlásila na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. "Mohli by tito představitelé říci světu, jakou roli zde hrají a co je jejich cílem?" dodala.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další válka v ulicích Hongkongu: Demonstranti použili neobvyklou "zbraň"

25.08.2019 16:54 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes i přes silný déšť vyšly do ulic Hongkongu při plánovaném prodemokratickém…

Co bude dál s milionem muslimských uprchlíků? Rohingy děsí návrat do Barmy

25.08.2019 15:41 Desetitisíce muslimských Rohingů dnes pokojně manifestovaly v největším uprchlickém táboře na světě…

V Hongkongu létaly cihly i Molotovovy koktejly, zatčeno 29 demonstrantů

25.08.2019 11:07 Hongkongská policie dnes uvedla, že po sobotních střetech s demonstranty zatkla 29 lidí.…

Japonsko skřípe zuby, Jižní Korea zahájí manévry u sporných ostrovů

25.08.2019 08:40 Jihokorejská armáda dnes zahájí dvoudenní cvičení u malých ostrovů, na které si dělá nárok také…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama