Unikátní operace: Lékaři oddělili siamská dvojčata, měla společnou část mozku

Siamská dvojčata srostlá hlavou se dnes v bangladéšské Dháce zotavují po 30hodinové operaci, při níž je v rámci humanitárního projektu oddělil tým maďarských lékařů. Tříleté holčičky Rabija a Rukaja byly spojené hlavami a společnou měly i část mozku. Po poslední fázi operace je jejich stav stabilní, informovala agentura AFP s odvoláním na lékaře.

Lékaři
doporučujeme

"Po konečném oddělení jsou ve stabilizovaném stavu," řekl András Csókay, neurochirurg charitativní lékařské Nadace pomoci pro bezbranné (APDF), který operaci provedl společně s 35členným maďarským týmem.

Před operací lékaři uvedli, že je jen padesátiprocentní naděje, že přežijí obě z dvojčat. Zatím byla na celém světě úspěšná jen hrstka operací, při nichž byla oddělována dvojčata srostlá hlavami.

Skupinu ADPF založili Csókay a plastický chirurg Gergely Pataki v roce 2002, aby poskytovali operace zdarma chudým lidem v Maďarsku i zahraničí. Rodiče bangladéšských dvojčat nadaci oslovili v roce 2017. Během první fáze operace v loňském roce tým během 14hodinové operace oddělil společné cévy.

Pak od letošního ledna lékaři převezli dívky na šest měsíců do Budapešti, kde jim voperovali maďarský implantační systém, jehož cílem bylo roztáhnout kůži a měkké tkáně na jejich hlavičkách. Během této doby provedli více než 40 dalších zákroků. Nakonec se dvojčata a maďarští lékaři koncem července vrátili do Dháky, aby provedli konečné oddělení sourozenců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína o rok prodloužila mandát hongkongským zákonodárcům

11.08.2020 16:27 Vrcholný orgán čínského parlamentu stálý výbor rozhodl, že o rok prodlouží hongkongským…

Covid-19: V Austrálii přibývá nakažených i obětí, Nový Zéland uzavře…

11.08.2020 15:27 Aktualizováno Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

V Íránu zatkli pět údajných špiónů, jeden prý verboval pro MI6

11.08.2020 12:53 Íránské úřady zadržely pět občanů země kvůli podezřením ze špionáže pro Izrael, Británii a Německo.…

Rouška nemusí jen chránit nás a ostatní. Japonci přišli s novou verzí,…

11.08.2020 10:20 V důsledku pandemie covid-19 se obličejové masky staly každodenní součástí našich životů. Tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama