Kyrgyzstán zažívá nepokoje, může za to zatčení exprezidenta

Zadržení exprezidenta Almazbeka Atambajeva podezřelého z podvodů a korupce nezmírnilo ve středoasijském Kyrgyzstánu napětí, které dnes přerostlo v násilné protesty v centru hlavního města Biškeku. Atambajeva těžkooděnci po dvou dnech obléhání jeho venkovské rezidence dopravili do sídla kyrgyzské tajné policie v metropoli. Stoupencům bývalé hlavy státu se přes policejní kordony podařilo do Biškeku proniknout.

Přidejte svůj názor

Kyrgyzstán, ilustrační foto
doporučujeme

Z obce Koj-Taš na jižním okraji Biškeku, kde Atambajev bydlel, se tisícovka jeho stoupenců vydala do hlavního města, aby protestovala proti zatčení. Davu se podařilo překonat policejní zátarasy a obsadil prostor před budovou, kde sídlí kyrgyzský parlament i nejvyšší představitel. Demonstranti žádali demisi prezidenta Sooronbaje Žeenbekova, který je považován za hlavního Atambajevova politického soka.

Doprava v centru Biškeku se zastavila. Stovky policistů pak vytlačily protestující z prostoru před vládními budovami na náměstí Ala-Too. Policie přitom střílela gumovými projektily a použila vodní děla a ohlušující granáty. Podle agentury Interfax se ozbrojeným složkám podařilo vyhnat demonstranty do okolních ulic. O osudu Atambajeva nejsou zatím žádné zprávy.

Do Biškeku se dnes navzdory sílícímu napětí sjeli premiéři členských zemí Euroasijské hospodářské unie (EAHU), ekonomického společenství spojujícího Rusko s několika postsovětskými státy. Summit, plánovaný dlouho předem, má projednat ekonomickou integraci v euroasijském prostoru.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv po příletu do Biškeku prohlásil, že zadržení Atambajeva je vnitřní věcí Kyrgyzstánu, ale "Rusko nemůže stát stranou". Euroasijský projekt, který Moskva navzdory váhavosti sousedů pracně buduje, by kyrgyzské události podle ruského premiéra mohly ohrozit.

"Limit na revoluce už Kyrgyzstán vyčerpal," řekl Medveděv novinářům v narážce na násilné převraty v Biškeku z let 2005 a 2010.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný tajfun ohrožuje Japonsko: Vlnobití, sesuvy půdy, udeřilo i tornádo

22.09.2019 14:48 Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun Tapah.…

V Hongkongu hoří barikády. Demonstranti zničili nákupní centrum, dupali po…

22.09.2019 13:42 Aktualizováno Demonstrace v Hongkongu se dnes po poklidném začátku znovu vyhrotily. Policie zasáhla slzným plynem…

Autobusu selhaly brzdy a narazil do skály, 26 mrtvých

22.09.2019 10:18 Nejméně 26 lidí zemřelo a 12 osob utrpělo zranění, když dnes zřejmě kvůli poruše brzd narazil…

Demonstranti v Hongkongu se šikují k další akci, těžkooděnci jsou v pozoru

22.09.2019 09:43 Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu se dnes znovu chystají narušit provoz místního letišti, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama