Muslimové v Kašmíru mohou do mešit, Indie dočasně zmírnila zákaz vycházení

Indická policie dnes dočasně uvolnila přísný zákaz vycházení, který platí již pátý den ve státě Džammú a Kašmír, jemuž se indická vláda v pondělí rozhodla odebrat autonomní status. S odkazem na sdělení šéfa kašmírské policie o tom informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Muslimové
doporučujeme

"Lidem bude umožněno zúčastnit se modliteb v mešitách v místě jejich bydliště ve většině Šrínagaru," uvedl policejní ředitel. Uvolnění má být jen dočasné a policie neuvedla, jak dlouho bude trvat.

Indické televizní stanice odvysílaly záběry, na nichž desítky lidí poprvé od začátku týdne jdou po ulicích Šrínagaru na modlitby do mešit střežených policií.

"Pokaždé, když jsme Indii uvěřili, podřízla nám krk," stojí na rukou psaném plakátě, který se objevil na zdi jedné z mešit. Text dále vyzývá obyvatele indické části Kašmíru, aby neprodávali půdu a aby po pondělních modlitbách při příležitosti muslimského svátku oběti (íd al-adhá) uspořádali protesty, napsala agentura Reuters.

Během několika posledních dní nebyly ve Šrínagaru žádné velké protesty s výjimkou sporadických případů, kdy lidé po vojácích a policistech házeli kamení. Ale několik obyvatel i policistů, které při zachování anonymity cituje agentura Reuters, nespokojenost proti rozhodnutí indické vlády narůstá.

Zákaz vycházení v Džammú a Kašmíru platil od pondělí, zavřeny zůstaly školy i obchody. Bezpečnostní složky rovněž téměř úplně přerušily veškeré komunikační kanály, v oblasti nefunguje internet ani telefonní sítě.

Indická vláda do regionu vyslala desítky tisíc vojáků, kteří na dodržování zákazu vycházení dohlížejí. Podle místních obyvatel policie pronásledovala skupiny separatistických demonstrantů, kteří se snažili sejít v noci na dnešek.

"Když indické úřady používají k potlačení neozbrojených obyvatel Kašmíru sílu, budeme taky reagovat silou," řekl agentuře Reuters v postranní uličce za jednou z mešit dvaatřicetiletý Tárik Ahmad. Podle něj se lidé obrátí proti vládě, jakmile uvolní zákaz pohybu po městě. "Indické vládě nevěříme. Měli nás nechat protestovat. Jinak je naší jedinou nadějí ozbrojený boj," dodal.

Indický premiér Naréndra Módí ve čtvrtek pozdě večer prohlásil, že úřady budou situaci v regionu pozvolna uvolňovat a že se obyvatelstvo "nesetká s potížemi" při oslavách tohoto nejvýznamnějšího muslimského svátku. Místní média naznačila, že o dalším uvolnění zákazu vycházení úřady rozhodnou až v neděli.

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Na Kašmír si činí nárok Indie i Pákistán. Obě země, které disponují jadernými zbraněmi, kontrolují část Kašmíru. Dillí a Islámábád od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly o toto území dvě ze tří vzájemných válek.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek si utahuje ze Zemana: Je nejvyšší čas, abychom Číně pohrozili, že…

15.10.2019 08:52 Prezident Miloš Zeman před několika dny prohlásil, že Čína zavede odvetná opatření kvůli vypovězení…

Vietnam stáhl z kin pohádku, diváky pobouřila scéna s mapou jihovýchodní…

15.10.2019 08:23 Hanoj stáhla z kin pohádku z dílny amerického studia DreamWorks Sněžný kluk, jež vznikla v čínské…

Ničivý tajfun Hagibis: Počet obětí roste, po nezvěstných pátrá armáda

15.10.2019 07:41 Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66,…

Demonstranti z Hongkongu použili bombu? Policie má jasno

14.10.2019 18:04 Jeden policista byl pobodán o víkendu při pokračujících prodemokratických protestech v Hongkongu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama