Úřady ignorují muslimský svátek, v Kašmíru dál platí částečný zákaz vycházení

V největším městě indického státu Džammú a Kašmír, jemuž se indická vláda na začátku srpna rozhodla odebrat autonomní status, i přes muslimský svátek oběti íd al-adhá stále platí částečný zákaz vycházení.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Muslimové
doporučujeme

Policie z obavy z nepokojů věřícím ve městě Šrínagar povoluje navštívit mešity pouze po jednom či po dvou, většina lidí ale musí zůstat doma. V ulicích se přesto sešly stovky lidí, uvedla dnes agentura Reuters.

Svazový stát Džammú a Kašmír zůstává odříznutý od internetu. Obchody ve Šrínagaru jsou zavřené a místa, která ve sváteční době tradičně kypí životem, jsou opuštěná, včetně hlavního náměstí. Přes noc ve městě vzniklo několik kontrolních stanovišť hlídaných policií a vojáky. Úřady kvůli hrozbě dalších nepokojů nepovolují shromažďování větších skupin lidí, z bezpečnostních důvodů jsou i některé mešity uzavřené.

V ulicích se navzdory zákazu objevily stovky protestujících, kteří se za provolávání protiindických hesel snažili dostat na místo páteční velké demonstrace, bezpečnostní složky tomu ale zabránily. Podle ministerstva vnitra nenastaly žádné větší nepokoje, pouze v několika ojedinělých případech lidé házeli po policistech kamení.

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Na Kašmír si činí nárok Indie i Pákistán, obě země mají pod kontrolou jenom část území. Dillí a Islámábád od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly o toto území dvě ze tří vzájemných válek.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA a KLDR obnoví jednání o denuklearizaci? Ledy se hnuly, naznačil poradce

22.08.2019 17:22 Spojené státy a Severní Korea brzy obnoví jednání o denuklearizaci, která stagnují od únorového…

Ambasáda v Singapuru vyjde Česko draze, fungovat má od ledna 2020

22.08.2019 15:39 Čeští diplomaté na novém velvyslanectví v Singapuru by měli začít pracovat od ledna roku 2020.…

Pomsta Číny? Pracovník britského konzulátu byl zatčen kvůli prostituci

22.08.2019 13:51 Důvodem zatčení zaměstnance britského konzulátu v Hongkongu před bezmála 14 dny bylo jeho údajné…

Peking a Londýn na ostří nože. Čína zadržela zaměstnance britského…

21.08.2019 12:17 Čínský zaměstnanec pracující pro britský konzulát v Hongkongu byl zadržen v čínském pohraničním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama