Úřady ignorují muslimský svátek, v Kašmíru dál platí částečný zákaz vycházení

V největším městě indického státu Džammú a Kašmír, jemuž se indická vláda na začátku srpna rozhodla odebrat autonomní status, i přes muslimský svátek oběti íd al-adhá stále platí částečný zákaz vycházení.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Muslimové
doporučujeme

Policie z obavy z nepokojů věřícím ve městě Šrínagar povoluje navštívit mešity pouze po jednom či po dvou, většina lidí ale musí zůstat doma. V ulicích se přesto sešly stovky lidí, uvedla dnes agentura Reuters.

Svazový stát Džammú a Kašmír zůstává odříznutý od internetu. Obchody ve Šrínagaru jsou zavřené a místa, která ve sváteční době tradičně kypí životem, jsou opuštěná, včetně hlavního náměstí. Přes noc ve městě vzniklo několik kontrolních stanovišť hlídaných policií a vojáky. Úřady kvůli hrozbě dalších nepokojů nepovolují shromažďování větších skupin lidí, z bezpečnostních důvodů jsou i některé mešity uzavřené.

V ulicích se navzdory zákazu objevily stovky protestujících, kteří se za provolávání protiindických hesel snažili dostat na místo páteční velké demonstrace, bezpečnostní složky tomu ale zabránily. Podle ministerstva vnitra nenastaly žádné větší nepokoje, pouze v několika ojedinělých případech lidé házeli po policistech kamení.

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Na Kašmír si činí nárok Indie i Pákistán, obě země mají pod kontrolou jenom část území. Dillí a Islámábád od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly o toto území dvě ze tří vzájemných válek.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masové zabíjení, mučení a znásilňování. Zásah proti muslimům míří před soud

14.12.2019 00:01 NÁZOR - Rozhodnutí Aun Schan Su Ťij osobně hájit Barmu v obvinění z genocidy před Mezinárodním…

Indie schválila nový zákon. Usvědčeného ze znásilnění mohou obratem oběsit

13.12.2019 19:37 V jihoindickém státě Ándhrapradéš lze od nynějška usvědčené pachatele znásilnění oběsit během 21…

Barma se bouří. Nechce, aby soud OSN projednával obvinění z genocidy

12.12.2019 20:36 Mezinárodní soudní dvůr OSN by neměl dále projednávat obžalobu Barmy z genocidy etnika Rohingů.…

USA a Čína pohrozily KLDR. Jednání Rady bezpečnosti OSN bylo vyhrocené

12.12.2019 15:54 Aktualizováno Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama