Výročí kapitulace Japonska: Kontroverzní svatyně Jasukuni opět budí vášně

Japonský premiér Šinzó Abe dnes, na kdy připadá výročí kapitulace Japonska ve druhé světové válce, poslal obětní dar do kontroverzní tokijské svatyně Jasukuni. Toto místo však osobně nenavštívil, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Naruhito
doporučujeme

Návštěvy japonských politiků ve svatyni v minulosti pobouřily Koreu a Čínu, protože se v Jasukuni mezi 2,5 milionu padlých vojáků uctívá také 14 odsouzených válečných zločinců. Tyto země se v minulém století staly oběťmi japonské agrese.

Jménem premiéra finanční dar v chrámu předal zvláštní poradce Abeho Tomomi Inada, který byl dříve ministrem obrany. "Za mír v naší zemi a její prosperitu vděčíme hrdinům, kteří položili životy za vlast, a já jim za to vyjadřuji vděk a respekt," citoval Inada premiérova slova.

zdroj: YouTube

Abe od roku 2012, kdy se stal premiérem, chrám osobně navštívil jednou, ale 15. srpna mu pravidelně posílá oběti. To samé dělá i při jarních a podzimních slavnostech pořádaných v Jasukuni.

Vztahy mezi Japonskem a Jižní Korejí se zhoršily po loňském rozsudku jihokorejského nejvyššího soudu, podle kterého mají japonské firmy odškodnit Jihokorejce za nucené práce z válečného období. Podle Tokia rozhodnutí soudu porušilo mezinárodní právo, protože veškerá práva na kompenzace byla zrušena smlouvou z roku 1965, v níž obě země navázaly diplomatické styky.

Soul tento týden oznámil, že v září Japonsko vyřadí ze seznamu obchodních partnerů, kterým se dostává přednostního zacházení.

Jihokorejci si dnešek připomínají jako den vysvobození od japonské nadvlády. "Doufáme, že Japonsko bude hrát klíčovou roli při prosazování míru a prosperity ve východní Asii a zároveň se zamyslí nad minulostí, kdy sousedním zemím přineslo neštěstí," řekl dnes jihokorejský prezident Mun Če-in v projevu k oslavám výročí japonské kapitulace.

O hluboké lítosti v souvislosti se světovým konfliktem mluvil v minulosti už někdejší japonský císař Akihito, dnes tento slovní obrat použil i jeho syn Naruhito, který na trůn usedl letos v květnu.

"S ohledem na dlouhé období míru po válce, při pomyšlení na naši minulost a s vědomím hluboké lítosti upřímně doufám, že válečné ničení se už nikdy nebude opakovat," citovala Naruhita, prvního japonského monarchu narozeného po skončení druhé světové války, agentura Reuters. "Společně se vším naším lidem vzdávám čest těm, kdo za války přišli o život ... a modlím se za mír ve světě a další rozvoj naší země," řekl také císař Naruhito.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schyluje se k vojenské a politické katastrofě? Ve Washingtonu bijí na…

24.08.2019 22:15 Aktualizováno NÁZOR - Američtí vyjednavači údajně spěchají s dokončením křehké mírové dohody s afghánským…

Tajfun Bailu udeřil na Tchaj-wan. Tisíce lidí bez elektřiny, zrušeny…

24.08.2019 13:27 Tchaj-wan dnes dopoledne SELČ zasáhl tajfun Bailu, kvůli kterému země zrušila stovky letů a…

Řež v Hongkongu: Demonstranti staví barikády a ničí "chytré" sloupy.…

24.08.2019 13:08 Aktualizováno Tisíce demonstrantů dnes během další vlny prodemokratických protestů vyšly do ulic Hongkongu, kde…

KLDR odpálila další rakety. Japonsko a Jižní Korea jsou v pozoru, Trump…

24.08.2019 08:43 Aktualizováno Severní Korea ze svého východního pobřeží dnes ráno vypálila do moře "dva neidentifikované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama