Tchaj-wan výrazně zvyšuje výdaje na obranu, Čína hrozí útokem

Tchaj-wan dnes rozhodl o největším zvýšení výdajů na obranu za poslední desetiletí. Jak poznamenala agentura Reuters, k rozhodnutí dochází v době napjatých vztahů s Čínou, která ostrovní Tchaj-wan považuje za svou odpadlickou provincii a kterou opakovaně varovala, že ji v případě nutnosti připojí zpět ke svému území, a to i za použití síly.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda prezidentky Cchaj Jing-wen rozhodla o zvýšení armádních výdajů o 8,3 procenta. Od ledna příštího roku tedy půjde na armádu 411,3 miliard tchajwanských dolarů (přes 300 miliard Kč) ročně, což je největší nárůst od roku 2008. Návrh ještě musí schválit poslanci, což se předpokládá vzhledem k tomu, že v parlamentu má vládní strana většinu.

"Abychom reagovali na hrozby ze strany nepřítele a zajistili národní bezpečnost, rozpočet na obranu bude nadále stabilně růst," uvedlo ve svém prohlášení tchwajwanské ministerstvo obrany.

Čína na konci července uvedla, že se ve snaze spojit Tchaj-wan s pevninou "nevzdá použití síly" a podnikne veškerá vojenská opatření, aby porazila "separatisty". Peking o tom informoval v takzvané Bílé knize o národní obraně.

Čínské úřady rovněž pohrozily, že přijmou sankce vůči americkým firmám, které se podílejí na prodeji zbraní Tchaj-wanu. Peking přišel se svou výhrůžkou poté, co americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej tanků, raket a dalšího armádního vybavení Tchaj-peji v celkové odhadované hodnotě 2,2 miliardy dolarů (46,5 miliardy korun).

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schyluje se k vojenské a politické katastrofě? Ve Washingtonu bijí na…

24.08.2019 22:15 Aktualizováno NÁZOR - Američtí vyjednavači údajně spěchají s dokončením křehké mírové dohody s afghánským…

Tajfun Bailu udeřil na Tchaj-wan. Tisíce lidí bez elektřiny, zrušeny…

24.08.2019 13:27 Tchaj-wan dnes dopoledne SELČ zasáhl tajfun Bailu, kvůli kterému země zrušila stovky letů a…

Řež v Hongkongu: Demonstranti staví barikády a ničí "chytré" sloupy.…

24.08.2019 13:08 Aktualizováno Tisíce demonstrantů dnes během další vlny prodemokratických protestů vyšly do ulic Hongkongu, kde…

KLDR odpálila další rakety. Japonsko a Jižní Korea jsou v pozoru, Trump…

24.08.2019 08:43 Aktualizováno Severní Korea ze svého východního pobřeží dnes ráno vypálila do moře "dva neidentifikované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama