Policie v Hongkongu zatýkala kvůli hanobení vlajky, krizi hasí "spiderman"

Policie v Hongkongu zatkla pětici demonstrantů kvůli hanobení čínské vlajky. Čtyři muži a jedna žena vlajku stáhli a hodili do vody, teď jim podle listu South China Morning Post hrozí až pět let vězení. Policisté jim také zabavili počítače a mobilní telefony.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Čínská vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Případ se stal 3. srpna po jedné z demonstrací. Zamaskovaní aktivisté vyšplhali na stožár před nákupním centrem v hongkongském přístavu, sundali z něj čínskou vlajku a hodili ji do vody. Jde o lidi ve věku od 20 do 22 let.

Hongkong, někdejší britská kolonie a v současnosti čínské území pod zvláštní správou, zažívá už více než dva měsíce velké demonstrace. Začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek větší demokratičnosti politického systému a odchodu správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Demonstranti se obávají, že zvláštní práva, která má Hongkong garantovaná do roku 2047, bude komunistická Čína dál omezovat.

Peking dal najevo, že nehodlá situaci jen přihlížet a do oblasti sousedící s Hongkongem přesouvá polovojenské síly. Jejich příslušníci v sousedním městě Šen-čen dnes na sportovním stadionu pochodovali a nacvičovali taktiky používané pro ovládnutí davů, informovala agentura AP. Zástupci hongkongské policie ve čtvrtek uvedli, že nevědí nic o tom, že by se čínské síly měly zapojit do potlačování demonstrací.

V atmosféře stoupajícího napětí francouzský "Pavoučí muž" Alain Robert bez lan a bez jištění dnes vyšplhal na jeden z hongkongských mrakodrapů a vyvěsil na něm transparenty vyzývající k míru, informovala BBC. Na jednom byly vedle sebe symboly z čínské a hongkongské vlajky, druhý představoval podanou žlutou, čínskou, a bílou, hongkongskou ruku.

zdroj: YouTube

Robertův počin vyvolal na sociálních sítích smíšené reakce. Podle jednoho čínského umělce žijícího v Austrálii vlajky ukazují, jací jsou někteří lidé na Západě ignoranti a hlupáci. "Opravdu si chcete potřásat rukou s řezníky a diktátory?", ptal se "Pavoučího muže".

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking a Londýn na ostří nože. Čína zadržela zaměstnance britského…

21.08.2019 12:17 Čínský zaměstnanec pracující pro britský konzulát v Hongkongu byl zadržen v čínském pohraničním…

Zvrhlý kardinál Pell se vrací do vězení. Trest za zneužívání chlapců platí

21.08.2019 10:30 Aktualizováno Australský soud dnes zamítl odvolání kardinála George Pella (78), jemuž v březnu prvoinstanční soud…

Masakr na svatbě v Kábulu: Počet mrtvých po útoku IS stále roste

21.08.2019 10:13 Na 80 mrtvých stoupl počet obětí sobotního sebevražedného útoku na svatbě v afghánské metropoli…

Čína čelila vodnímu živlu. Při záplavách během léta zahynulo přes 200 lidí

21.08.2019 10:10 Nejméně 201 mrtvých a 63 pohřešovaných si v Číně vyžádaly povodně, které zemi zasáhly v červenci a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama