Tchaj-wan nabídl azyl demonstrantům z Hongkongu, reakce Číny je ostrá

Čína dnes ostře odsoudila nabídku Tchaj-wanu na udělování azylu protivládním demonstrantům v Hongkongu a uvedla, že nebude tolerovat jakékoli vměšování Tchaj-peje do vnitřních záležitostí tohoto poloautonomního města, informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Cchaj Jing-we
doporučujeme

Tchajwanská prezidentka nabídla pomoc obyvatelům Hongkongu minulý týden po tvrdém zásahu policie. 

Ostrovní stát Tchaj-wan, který Peking považuje za odpadlickou provincii, silně podporuje demonstranty v Hongkongu, kteří vycházejí do ulic již 11 týdnů. Protesty přitom získávají čím dál násilnější charakter a podle neoficiálních údajů bylo od června zatčeno již 700 demonstrantů.

Nedělní manifestace, která se mimořádně nesla v poklidném duchu, se podle organizátorů zúčastnilo 1,7 milionu lidí. Policie uvedla čísla řádově nižší.

Když minulý týden policie zasáhla v uzavřených prostorách hongkongského metra s pomocí slzného plynu, tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen požádala vládu, aby poskytla "humanitární pomoc hongkongským lidem v nouzi".

Mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang dnes řekl, že Tchaj-pej nabízí "krytí zločinů malé násilnické skupiny radikálů", "podporuje jejich troufalost při poškozování Hongkongu" a z ostrovního státu činí "útočiště pro ty, kteří se vyhýbají právu".

Tchajwanské představitele také vyzval, aby "přestali podkopávat vládu práva", aby nezasahovali do hongkongských záležitostí a aby "netolerovali zločince".

Tchajwanská prezidentka Cchaj, známá svými protičínskými stanovisky, dnes podle deníku South China Morning Post v reakci řekla, že nemíní zasahovat do vnitřních záležitostí Hongkongu. Na druhé straně je pro ni přirozené dělat si starosti ze zhoršování situace v Hongkongu a také podporovat svobodu a demokracii.

zdroj: YouTube

Tchaj-wan nemá ve svém právním řádu mechanismus pro udílení azylu, v minulosti již ale poskytl ochranu několika kritikům čínské vlády. Více než 30 občanů Hongkongu požádalo Tchaj-wan o azyl v červenci a podle tchajwanského úřadu pro imigraci je počet žádostí o ochranu za poslední dva měsíce na vzestupu.

Protesty v Hongkongu původně odstartoval nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního regionu Carrie Lamové.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajfun Hagibis zasáhl i japonskou císařskou rodinu, odloží se část…

17.10.2019 08:02 Japonská vláda se chystá odložit slavnostní pochod, který se měl uskutečnit 22. října u…

Zemětřesení na Filipínách zanechalo spoušť, mezi mrtvými je sedmiletá dívka

17.10.2019 07:54 Bilance obětí středečního silného zemětřesení na Filipínách stoupla na tři a několik desítek lidí…

Američané reagují na Čínu, zavedou podobné regule pro diplomaty

16.10.2019 21:39 Americká vláda bude po čínských diplomatech akreditovaných v zemi brzy požadovat, aby předem…

Filipíny postihlo silné zemětřesení, na místě jsou mrtví i zranění

16.10.2019 17:43 Nejméně jedno dítě dnes zahynulo při silném zemětřesení, které zasáhlo jih Filipín. Více než dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama