Británie pohřešuje zaměstnance konzulátu v Hongkongu. Zadržuje ho Čína?

V Hongkongu je po cestě do pevninské Číny od začátku srpna pohřešován zaměstnanec britského konzulátu v této bývalé britské kolonii. Napsal to dnes hongkongský server HK01 s odvoláním na mužovu partnerku. Britské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že jej informace o možném zadržení osmadvacetiletého Simona Chenga znepokojila.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Cheng podle HK01 nekontaktoval svou rodinu od 8. srpna, kdy se měl do Hongkongu vrátit z jedné schůzky v nedalekém městě Šen-čen. Druhý den jej proto rodina po konzultaci s britským konzulátem v Hongkongu nahlásila jako pohřešovaného, uvedla agentura Bloomberg.

"Zprávy, že jeden člen našeho týmu byl při návratu do Hongkongu ze Šen-čenu zadržen, nás zneklidňují. Poskytujeme podporu rodině a snažíme se získat další informace od Hongkongu a úřadu v provincii Kuang-tung," uvedlo podle agentury Reuters britské ministerstvo zahraničí. Province Kuang-tung, v níž leží Šen-čen, sousedí s Hongkongem.

Zpráva o pohřešování zaměstnance britského konzulátu přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Spojeným královstvím a Čínou napjaté. Londýn hájil právo demonstrantů v Hongkongů na protest a Peking pak Británii obvinil z vměšování do svých vnitřních záležitostí.

Protesty bývalou britskou kolonií, která se roku 1997 vrátila pod správu Číny, zmítají už 11 týdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního města Carrie Lamové.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katastrofa ve Fukušimě: Soud osvobodil tři manažery. Nemohli tušit, co…

19.09.2019 14:40 Aktualizováno Soud v Tokiu dnes zprostil viny tři bývalé vedoucí pracovníky společnosti TEPCO, provozovatele…

Nálet dronu v Afghánistánu dopadl tragicky. Místo teroristů IS zahynulo 30…

19.09.2019 12:08 Nejméně 30 civilistů zahynulo a 40 dalších utrpělo zranění při útoku bezpilotního letounu, který na…

Tálibán udeřil. Výbuch namířený na vojáky poničil nemocnici, řada mrtvých

19.09.2019 08:35 Nejméně 20 lidí dnes zemřelo při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním…

Panda v thajské zoo uhynula za nejasných okolností, Číňané se bouří

19.09.2019 08:22 Náhlá smrt pandy v thajské zoologické zahradě pobouřila Číňany, kteří požadují, aby do Thajska…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama