Co přijde po islámském terorismu? Odborníci vědí, čeho se obávat

Masakr v El Pasu, v Texasu, potvrdil naše nejhorší obavy. Terorismus motivovaný přízní ke krajní pravici se pomalu a jistě hlásí o slovo. Útok, který si vyžádal 22 lidských životů, přišel krátce po střelbě na dvě novozélandské mešity a na synagogu v Kalifornii. Informoval o tom server Politico.eu.

Terorismus, ilustrační foto
doporučujeme

Existuje mezi nimi nějaká souvislost? Ano, ve všech případech se jednalo o stoupence rasistické konspirační teorie "Great Replacement", v překladu velké výměny. Ti jsou přesvědčeni, že bílá rasa pomalu a jistě vymírá, a že světové elity úmyslně připravují její nahrazení nekontrolovanou migrací a menšinovými etnickými komunitami. Kdo konkrétně tyto nálady ve společnosti šíří, je i bezpečnostním složkám a zpravodajským službám nejasné, a o to víc jsou zákeřnější.

Svým způsobem se jedná o jakousi časovanou bombu, která může kdykoliv vybouchnout, aniž by po sobě zanechala stopu. Oficiální statistiky zveřejněné v červnu tohoto roku hovoří jasně. Stoupenci krajní pravice představovali od roku 2004 do června největší podíl všech osob podezřelých z terorismu. Nejaktuálnější zpráva německé tajné služby potvrdila, že se v zemi nachází téměř 13 tisíc pravicových extremistů, kteří jsou připraveni kdykoliv zaútočit.

I u nás máme zkušenosti s jedním takovým. Velké vášně vyvolal případ důchodce a příznivce SPD Tomia Okamury Jaromíra Baldy, který pokácel stromy na železniční trať, aby u lidí uměle vyvolal strach z muslimů. Způsobil tím nehodu dvou osobních vlaků. Soud jej nakonec poslal na čtyři roky do vězení. Na to, jak neustále poukazujeme na problematiku islámského terorismu, nějak zapomínáme na ten svůj.

V letech 2013-2017 se uskutečnilo 113 teroristických útoků motivovaných přízní ke krajní pravici, z nichž se podle Global Terrorism Index téměř polovina odehrála v posledním roce. Zpráva Anti-Defamation League publikovaná v lednu potvrdila, že pravicoví extremisté měli v loňském roce na svědomí 50 lidských životů. Jenom za posledních 10 let připadlo na nacionalistický terorismus až 73 % všech obětí této trestné činnosti.

Příčiny tohoto náhlého vzestupu lze připisovat jevu takzvaných osamělých vlků a dobré vybavenosti a organizovanosti krajní pravice. Pravicoví extremisté z různých zemí jsou díky globalizovanému světu a sociálním sítím, díky nimž se velmi snadno dorozumívají, velmi propojení. Virtuální svět umožňuje rychlé šíření nenávistné propagandy vůči Židům, muslimům, liberálním politikům, homosexuálům, migrantům, feministkám, černochům a dalším skupinám, proti nimž se bílí nacionalisté mají potřebu vymezovat.

Nový výzkum Institute for Strategic Dialog ukázal, že se myšlenky krajní pravice šíří prostřednictvím sociálních sítí, a že je pomalu a jistě přebírají i politické strany. Příznivci krajní pravice se rovněž také vyzbrojují. V Itálii byl z jejich strany zaznamenán zájem o vojenskou techniku, včetně raket vzduch-vzduch. Francouzská policie zadržela 10 nacionalistů pro podezření z přípravy protiislámského útoku. Během razie se jí podařilo najít 36 zbraní a tisíc munic.

V Německu čelí krajně pravicová skupina Nordkreuz (Severní kříž), která je už od roku 2017 pod drobnohledem tamní policie, obvinění z přípravy teroristického útoku. V důkazním materiálu je i seznam nepřátel lidu čítající až 25 tisíc levicových a proimigračních politiků. V červnu o tom informovaly zpravodajské služby. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jižní Korea zápolí s povodněmi, nejméně 15 mrtvých. Varování vydala i KLDR

05.08.2020 16:52 Nejméně 15 lidí zemřelo a více než 1500 muselo opustit své domovy poté, co Jižní Koreu zasáhly…

V bangladéšských bažinách ztroskotala loď. Vezla desítky cestujících, 17…

05.08.2020 16:23 V bažinaté oblasti na severu Bangladéše se dnes převrhla loď vezoucí asi 50 cestujících. Nehodu…

Semafory ve světové metropoli dostanou ženské figurky. Důvod je prostý

05.08.2020 12:25 Bombaj se stala prvním indickým městem, které na semafory umístilo i ženské postavičky. Podle…

V Austrálii stále roste počet nakažených, Melbourne připomíná město duchů …

05.08.2020 12:18 Australský stát Viktorie dnes ohlásil 725 nových případů koronaviru a 15 úmrtí, čímž zaznamenal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama