Novým vůdcem Al-Káidy se stal ideolog Zavahrí

Dubaj - Ajmán Zavahrí, ideolog a donedávna muž číslo dvě Al-Káidy, se stal nástupcem Usámy bin Ládina v čele této teroristické organizace. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na televizní stanici Al-Arabíja.

doporučujeme

Usáma bin Ládin byl na začátku května zastřelen americkým komandem v pákistánském Abotabádu. Al-Káidu od té doby řídil Egypťan Sajf Ádel přezdívaný "Meč spravedlnosti". Nyní se novým vůdce stal Zavahrí, jeden z nejhledanějších teroristů světa.

"Hlavní vedení Al-Káidy po skončení porady prohlašuje, že šajch doktor Ajmán Zavahrí, ať mu Bůh dopřeje úspěch, převzal odpovědnost za velení skupiny," uvádí se na islamistických webových stránkách Ansar Al-Mujahideen.

Zavahrí po smrti bin Ládina na videonahrávkách vyzval v pokračování džihádu proti Západu. Chválil také svého předchůdce jako muže, který "za svého života děsil Ameriku, v tom bude pokračovat i po své smrti".

Nyní Al-Káida s novým vůdcem slibuje džihád proti Spojeným státům a Izraeli. "S pomocí Boží vyzýváme k náboženství pravdy a voláme náš národ k boji pokračováním džihádu proti odpadlickým vetřelcům v čele s křižákem Amerikou, jejím služebníkem Izraelem a komukoli, kdo je podporuje," uvádí prohlášení.

Islamisté slibují, že boj bude pokračovat, "dokud všechny nájezdnické armády neopustí zemi islámu", a že "neuznají jakoukoli legitimitu takzvaného Státu Izrael".

Prohlášení Al-Káidy také reaguje na současný vývoj událostí v muslimských zemích severní Afriky a na Blízkém východě. Vyzývá povstalce v Libyi, Jemenu, Sýrii nebo Maroku v pokračování jejich "zápasu až do pádu všech zkorumpovaných režimů, které Západ vnutil do našich zemí".

V poslední části prohlášení Al-Káida nicméně připomíná, že "naše náboženství nedovoluje útlak muslimů i nemuslimů, přátel i nepřátel". "Proto ujišťujeme každou utlačovanou lidskou bytost tohoto světa, většinou oběti západních a amerických zločinů, že naše náboženství je o spravedlnosti a rovnosti."

Egypťan Ajmán Zavahrí, který bude mít v neděli 19. června 60 let, patřil k nejbližším spolupracovníkům zakladatele a vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina. Je také označován za hlavního ideologa i stratéga Al-Káidy. Přičítá se mu plánování největších útoků této teroristické sítě v poslední době.

Témata: Al-Káida
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský expremiér Šinzó Abe navštívil kontroverzní svatyni, na twitteru…

19.09.2020 21:50 Bývalý japonský premiér Šinzó Abe dnes navštívil kontroverzní svatyni Jasukuni, kde je mezi 2,5…

Afghánská armáda podnikla nálety na základnu Tálibánu, desítky mrtvých

19.09.2020 19:55 Vzdušné síly afghánské armády dnes provedly dvojí nálet na základnu povstaleckého hnutí Tálibán na…

V Bangkoku se koná další velká demonstrace. Chceme se zbavit vlády, říká…

19.09.2020 16:00 Přibližně 20.000 lidí se dnes v podvečer místního času (odpoledne SELČ) navzdory dešti zapojilo do…

Tchaj-wan je kvůli čínským letounům opět v pohotovosti

19.09.2020 10:19 Tchaj-wan dnes druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama