Zavahrí na nahrávce blahořečí Usáma bin Ládina, byl něžný a laskavý

Dubaj - Vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí na nové videonahrávce blahořečí zakladatele organizace Usámu bin Ládina. Říká, že byl "něžný a laskavý", informuje ve středu server stanice BBC.

Přidejte svůj názor

Usáma bin Ládin
doporučujeme

Nahrávka se jmenuje "Dny s imámem: Část první" a trvá zhruba 30 minut. Zveřejnily ji internetové stránky radikálních islamistů.

Zavahrí na ní říká, že ji nahrál, aby ukázal "lidskou stránku" bin Ládina a promluvil o jeho hluboké loajalitě.

"Lidé nevědí, že tento muž byl něžný, příjemný, milý a měl uhlazené chování, ačkoliv byl život tvrdý," říká na nahrávce Zavahrí, který je oblečený v bílé robě, má bílý turban a sedí před zelenou oponou.

"Nikdy jsme neviděli muže, jako byl on."

Zavahrí, který se setkal s bin Ládinem v Pákistánu v 80. letech, když oba podporovali afghánské islamisty bojující se sovětskými vojsky, považuje čas, který se zakladatelem Al-Káidy strávil, za "hlubokou čest".

Na nahrávce vzpomíná na okamžik, kdy bin Ládinovi řekl, že členové jeho rodiny byli zabiti. Bin Ládin prý tehdy za ním přišel se slzami v očích a objal ho.

Zavahrí dodává, že bin Ládin byl rovněž velice pečlivý, co se týče vzdělání jeho dětí. "Všichni okolo něj viděli vybranou a noblesní výchovu jeho dětí," řekl Zavahrí s tím, že bin Ládin zaměstnal učitele, který byl schopný děti i bít, aby je naučil Korán.

Zavahrí je nyní nejhledanějším mužem na seznamu Spojených států. Stejně jako jeho předchůdce Usáma bin Ládin se Zavahrí skrývá na neznámých místech již od útoků v roce 2001, po kterých USA vyhlásily válku proti terorismu.

Bin Ládina zabilo v noci na 2. května americké komando v Abotabádu nedaleko Islámábádu. Američtí vojáci přepadli a zastřelili vůdce Al-Káidy, který v Pákistánu žil sedm a půl roku, v jeho třípatrové rezidenci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vetřelec ve vzduchu. Jižní Korea začala pálit na ruský vojenský letoun

23.07.2019 07:07 Letadla jihokorejské armády dnes vypálila několik varovných výstřelů poté, co vzdušný prostor této…

Brutální útok na nádraží v Hongkongu: Dav maskovaných mužů mlátil…

22.07.2019 14:25 Aktualizováno Desítky maskovaných mužů vyzbrojených kovovými a dřevěnými holemi vtrhly v neděli večer na vlakové…

Koalice japonského premiéra vyhrála senátní volby. Zruší se pacifistická…

22.07.2019 12:56 Japonská vládnoucí koalice premiéra Šinzóa Abeho zvítězila v nedělních senátních volbách a v horní…

Piráti přepadli jihokorejskou loď, ukradli tisíce dolarů i boty

22.07.2019 12:53 Piráti dnes přepadli v Jihočínském moři nákladní loď plující pod jihokorejskou vlajkou a ukradli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama