Teror v KLDR: Rozdíl mezi vězením a vesnicí je minimální!

Ženeva/Pchjongjang - Severní Korea vybudovala ohromný "bezpečnostní ochranný pás" kolem táborů pro politické vězně a omezuje pohyb obyvatel v okolních vesnicích. Uvedla to dnes organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), podle níž jde o součást "všeobecné represe" severokorejské vlády proti jejímu lidu.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un

Předpokládá se, že síť táborů pro politické vězně v KLDR zadržuje nejméně 200.000 lidí a je dějištěm znásilňování, mučení, poprav a otrocké práce, uvedl v lednu letošního roku Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. KLDR popírá samotnou existenci sítě vězeňských táborů.

Mnozí ze zadržovaných nespáchali žádný zločin, jen jsou příbuzní s osobami, které má režim v kolonce "nepřátelé státu a jeho zřízení". Jejich zadržení je součástí kolektivního trestu.

Analýzy nových satelitních snímků z oblasti kolem Tábora 14 v Kečchonu ukazují, že vláda "stírá hranice" mezi tábory a kolem žijícími obyvateli, uvedla AI.

"Bezpečnost a kontrola v oblastech přilehlých k Táboru 14 ukazují, do jaké míry se všeobecná represe a omezení práva na svobodu pohybu staly v Severní Koreji běžné," řekl odborník Amnesty International na záležitosti východní Asie Rajiv Narayan.

Amnesty původně předpokládala, že při zkoumání snímků z dané oblasti potvrdí možnou stavbu dalšího politického vězeňského tábora přiléhajícího ke Kečchonu v provincii Pchjongan namdo. "Čekali jsme, že najdeme nový nebo rozšířený vězeňský tábor. To, co jsme našli, je v mnoha ohledech ještě víc znepokojující," řekl Frank Jannuzi z Amnesty International USA.

"Lidé si myslí, že holokaust je minulostí, je to však pořád realita. Děje se v Severní Koreji," popsal agentuře AFP před několika dny třicetiletý Sin Tong-hjok, který strávil v severokorejském gulagu prvních 23 let svého života. Po svém zázračném útěku z lágru i ze země pak poskytl svědectví z první ruky.

Během svého pobytu v táboře znal jen dřinu, mučení, hlad a strach. V roce 1996 navíc sledoval popravu své matky a bratra. Jak sám později přiznal, chystali se k útěku a on je zaslechl. Sám je tedy udal. Byl totiž k tomu odmalička v gulagu cvičený, pokud by tak neučinil, hrozilo by mu mučení či smrt.

Idalší lidé podávají otřesné zprávy o koncentračních táborech v KLDR. Pan I Jong-guk, bývalý člen ochranky Kim Čong-ila se pokusil o emigraci. Byl zatčen a strávil několik měsíců ve vyšetřovací vazbě, během které mu byly vymláceny zuby, dostával elektrošoky, byl nucen jíst a pít vlastní výkaly a byl mučen jak fyzicky, tak i psychicky. Nakonec byl odsouzen k mnoha letům vězení a šest let strávil v koncentračním táboře Čadok. Po šesti letech byl propuštěn a druhý pokus o emigraci mu již vyšel. V KLDR mu zůstala celá rodina, o které nemá žádné zprávy.

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Související:

Právě se děje