Masivní manévry v Koreji začínají. Mohou přerůst ve válku?

Soul - V Jižní Koreji začínají každoroční společné manévry amerických a jihokorejských vojsk. Letos se uskuteční v mimořádně napjaté atmosféře. Severní Korea totiž v reakci na snahu uvalit na zemi sankce vypověděla dohodu o příměří a hrozí vojenskou akcí proti jižnímu sousedovi. Informuje server BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pchjongjang již manévry ostře odsoudil. Ohrožují prý mír na poloostrově. Soul naopak kontroval, že sami Severokorejci provedli minulý týden vojenská cvičení poblíž ostře střežené linie příměří z roku 1953. Manévrů "Key Resolve" se má po dva týdny účastnit na 13 tisíc jihokorejských a amerických vojáků. V oblasti navíc probíhá další cvičení obou spojenců nazvané "Foal Eagle".

Severní Korea vojenská cvičení svého jižního souseda verbálně napadá pravidelně. Jihokorejští zpravodajci však tvrdí, že za stávající vypjaté situace zřejmě KLDR nezůstane pouze u slov a uspořádá vlastní manévry, kterými hodlá demonstrovat svou sílu. Podle severokorejských komunistických médií je vývoj událostí neodhadnutelný.

Server rt.com navíc upozorňuje, že KLDR přerušila spojení na "horké lince" se Soulem. Ta při absenci diplomatických styků mezi oběma korejskými státy představuje jediný oficiální komunikační kanál.

Vojenské akce přicházejí jen několik dní poté, co Rada bezpečnosti OSN v reakci na nedávné akce severokorejského komunistického režimu na KLDR uvalila nové sankce. Pchjongjang v loni prosinci odpálil zakázanou raketu dlouhého doletu, minulý měsíc pak provedl již třetí test atomové bomby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama