Šanghají se šíří panika. Řeka vyplavuje další mršiny!

Šanghaj - Už více než 3300 uhynulých vepřů vylovili dělníci z řeky, která zajišťuje dodávky vody pro čínské velkoměsto Šanghaj. Informovaly o tom místní úřady. Příčinu úhynu, ani odkud se zvířata ve vodě vzala, však zatím neznají.

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřady zatím neposkytly prakticky žádné vysvětlení, jak tak velké množství prasat mohlo skončit v řece, ani to, co je vlastně zabilo. Vepřové je v Číně hlavním druhem masa a zhruba půl miliardy prasat v zemi často žije v podmínkách, které šíření nemocí značně usnadňují. Jeden z odborníků z místního masného průmyslu, který si nepřál být jmenován, naznačil, že hromadný úhyn ukazuje na epidemii nějaké choroby, patrně na jedné farmě.

Čínské internetové servery byly v pondělí plné fotografií zaměstnanců státních úřadů, kteří s maskami na obličeji a s pomocí bambusových tyčí lovili z kalných vod řeky a jejích zaneřáděných břehů prasečí mršiny. Některé z nich se už začaly rozkládat a pohled na vepře s vyhřezlými střevy šokoval i obyvatele, kteří zbytky čehokoli vyhazované či vypouštěné do vody obvykle lhostejně přehlížejí.

Panuje podezření, že mršiny někdo do řeky Chuang-pchu vhodil ve městě Ťia-sing v sousední provincii Če-ťiang. Pohozená prasata mohou pocházet z ilegálního obchodu s kontaminovaným masem. Jenže oblast v poslední době nezasáhla žádná prasečí nákaza.

V minulém roce policie v místě zatkla skupinu překupníků, kterým zabavila téměř 12 tun závadného vepřového. Podle zákonů by se měly nemocné kusy spálit nebo zakopat. Ziskuchtiví chovatelé je ale v minulosti prodávali na jatka, a mršiny se tak dostávaly na pulty prodejen. Čínské úřady proto začaly na takové obchodníky zaměřovat pozornost, píše web České televize.

Kontaminace vodních zdrojů, ať už hnojivy, chemickými úniky či neupravenými splašky, vyvolává v Číně značné znepokojení. Vláda plánuje investovat v přepočtu 850 miliard dolarů během následujícího desetiletí na zlepšení systému dodávek vody.

Témata: Čína | Zvířata | nemoci
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

V Indii přibylo za den přes 6000 obětí koronaviru, je to rekordní bilance

10.06.2021 08:12 V Indii přibylo za poslední den 6148 obětí covidu-19, což je podle agentury Reuters nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama