Dvě Češky bojují v Pákistánu o život. Budou chtít únosci výkupné?

Islámábád - Pákistánská policie se snaží najít a osvobodit dvě české turistky, které ve středu unesli neznámí ozbrojenci v provincii Balúčistán nedaleko hranic s Íránem.

Ilustrační fotografie

Pachatelé Češky unesli z mikrobusu, v němž byly v doprovodu místního policisty, v neklidné provincii Balúčistán nedaleko hranic s Íránem. Pákistánské úřady incident potvrdily českému velvyslanectví v Islámábádu. Úřad je i v kontaktu s příbuznými obou žen.

Únos v Balúčistánu dnes ČTK potvrdila i mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová, totožnost unesených nekomentovala. "Informaci nám potvrdilo místní ministerstvo vnitra," uvedla. Čeští diplomaté jsou podle ní také v kontaktu s šéfem pakistánského vyšetřovacího týmu, který už vyjel na místo únosu, více než 500 kilometrů od Kvéty.

Podle dnešní informace listu Pakistan Times pákistánská policie na místo vyslala zásahové jednotky, aby po unesených pátraly a pokusily se je osvobodit. K únosu se podle pákistánských úřadů zatím nikdo nepřihlásil. K incidentu podle Pakistan Times došlo přesně v místě, kde před dvěma lety ozbrojenci unesli turistu z Francie. Propustili ho po měsíci, když zřejmě dostali výkupné.

Za únosy bývají odpovědní islamisté napojení na Taliban a teroristickou síť Al-Káida, ale i místní separatisté nebo zločinecké gangy. Únosy nejen cizinců, ale i místních obyvatel jsou v regionu podobně jako v severní Africe a na Blízkém východě považovány za lukrativní byznys, pokud pachatele nevedou teroristické či politické důvody.

„Já si nemyslím, že by byl problém v tom, že dvě ženy cestovaly samy, i když samozřejmě riziko, že budou potom například obtěžovány, je mnohem vyšší," říká novinářka Tereza Engelová pro rozhlas.cz, která v Pákistánu žila.

Zásadní chybou podle ní byla trasa, kterou Češky zvolily. „Balúčistán je v současné době provincie, která rozhodně není bezpečná ani pro místní obyvatele, natož pro turisty, kteří přijedou vlastně z neznáma, neznají místní poměry, neznají místní zvyky, neznají nikoho, na koho by se mohli obrátit v případě nějakého nebezpečí," vysvětluje.

„Možná větší nebezpečí než místní kmeny často představují různé zločinecké gangy. Navíc ale za posledních deset let války v Afghánistánu se přes hranici do Pákistánu volně přesouvají sem a tam ozbrojené skupiny i teroristé z Al-Káidy," přibližuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Pákistánský Balúčistán je rozsáhlá pouštní oblast (čtyřikrát vězší než Česko) na západě země, která je z větší části mimo kontrolu centrálních úřadů. Oblast je bohatá na nerostné suroviny, ale zároveň také velmi zaostalá.

V Balúčistánu se těží hlavně zemní plyn, mimochodem i za přispění jedné české firmy, podle Balúčů ale obrovské zisky z těžby odcházejí z oblasti pryč. Proto často útočí i proti těžařským společnostem.

V části Sydney začne platit týdenní lockdown kvůli variantě delta

25.06.2021 10:11 V části australského města Sydney včetně jeho centra začne platit od dnešní půlnoci týdenní uzávěra…

Co stojí za hladem v KLDR? Politolog mluví o zkoušce Kimova režimu

24.06.2021 00:01 NÁZOR - Severní Koreu opět sužuje nedostatek potravin, přičemž jde o veřejný problém, který tamní…

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Související:

Právě se děje