Čína má nového prezidenta. Dokáže zatočit s enormní korupcí?

Peking - Čínský parlament dnes na svém výročním plenárním zasedání zvolil prezidentem země Si Ťin-pchinga. Devětapadesátiletý Si už na listopadovém sjezdu Komunistické strany Číny převzal funkci generálního tajemníka ústředního výboru strany a také vrchního velitele čínské armády od Chu Ťin-tchaa.

Čínský prezident Si Ťin-pching
doporučujeme

Z 2 956 přítomných poslanců byl proti zvolení Si Ťin-pchinga jediný, tři se podle agentury Nová Čína hlasování zdrželi. Viceprezidentem byl zvolen dvaašedesátiletý Li Jüan-čchao, považovaný za proreformního politika.

Poslanci rovněž schválili reformu vládní struktury, v jejímž rámci se počet ministerstev snížil z 27 na 25. Zrušeno bylo mimo jiné ministerstvo železnic a sloučeny dvě instituce dohlížející na média. Sdělovací prostředky bude nyní kontrolovat centrální instituce s pravomocemi pro tisk, rozhlas i televizi.

Analytici míní, že Si bude muset pečlivě manévrovat, aby si upevnil své mocenské postavení a vybudoval podporu veřejnosti, která čím dál tím hlasitěji volá po změnách. Výzvy na něj čekají i v rámci nejvyšších stranických řad, kde jsou mocní lidé často rozděleni do skupinek podle ideologických či finančních zájmů nebo podle toho, kdo je čím patronem.

To bude podle politologa z univerzity v Hongkongu Willyho Lama platit dvojnásob, pokud se Si bude snažit splnit svůj slib a skoncovat s všudypřítomnou korupcí. To si totiž vytyčil jako hlavní podmínku přežití strany.

Korupce v Číně nabírá nepředstavitelných rozměrů. Zkorumpovaní čínští úředníci propašovali ze země od poloviny 90.let do roku 2008 zhruba 124 miliard dolarů. Tvrdí to zpráva Čínské centrální banky podle níž je míra korupce v zemi tak vysoká, že představuje významné nebezpečí pro vládnoucí komunistickou stranu.

Analýza, kterou na svých webových stránkách zveřejnilo oddělení banky zabývající se praním špinavých peněz způsobila v zemi skandál a byla z internetu záhy ztažena. Vyplývá z ní například, že peníze v daném období vyvezlo ze země kolem 17 tisíc příslušníků čínské komunistické strany, policistů, soudců, či manažerů státních firem. S informací přišel server ihned.cz.

Vysocí úředníci, kteří ukradli největší balík peněz, prchali podle analýzy hlavně do USA, Kanady či Austrálie. Když se jim nepodařilo získat víza, rozhodli se odejít do zemí východní Evropy, Jižní Ameriky či Afriky, kde čekají na možnost odcestovat do své vytoužené destinace. Níže postavení úředníci utíkali spíše do zemí hraničících s Čínou - oblíbeným tranzitním místem byl Hong Kong.

 

 

Témata: Čína | Korupce | Komunismus
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama