Urážení islámu je nepřípustné. Zablokujeme internet, rozhodla vláda

Dháka - Bangladéšská vláda má v úmyslu monitorovat internetové komunitní sítě, jako je Facebook, a identifikovat bloggery, kteří urážejí islám a proroka Mohameda.

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřady již vytvořily speciální tým, do nějž patří i šéfové hlavních tajných služeb či správce telekomunikací. Cílem je vyměňovat si informace a vystopovat osoby, které zveřejňující texty vyvolávající nevoli islámských skupin.

"Uděláme, co bude v našich silách, abychom vymýtili to, co se u nás děje, a našli osoby, které píší rouhačské komentáře proti islámu a proroku Mohamedovi," řekl agentuře AFP činitel ministerstva vnitra Mainuddín Khandaker. "Mohou tu být názorové rozdíly, ale to neznamená, že kdokoli v této zemi má právo zesměšňovat víru jiných," dodal.

Islámské skupiny a islámští duchovní v posledních týdnech uspořádali sérii protestů proti "rouhačským bloggerům" a pohrozili, že pokud nebudou rouhači stíháni a potrestáni, bude se příští měsíc konat v metropoli Dháce pochod.

Diskuse mezi až militantními ateisty a islámskými fundamentalisty byly na komunitních sítích v Bangladéši oblíbeným námětem celé roky. Situace ale nabrala tragický zvrat minulý měsíc, kdy byl jeden z antiislámských bloggerů zavražděn.

Vláda ve snaze skoncovat s násilím zablokovala desítku internetových serverů a blogů, a posílila ochranu bloggerů, z nichž někteří se stali terčem výhrůžek studentských aktivistů hlavní islámské strany v zemi.

Kvůli rouhání se v neděli značně zdramatizovala i situace v Pákistánu, kde bylo minulou sobotu zapáleno na 170 křesťanských domů. Muslimy ve městě Láhaur pobouřily výroky údajně urážející proroka Mohameda. Rouhání je přitom v zemi zločin, který se trestá i smrtí.

Více než tři tisíce rozzuřených muslimů v sobotu vypálily kolem 170 domů patřících křesťanům ve východopákistánském městě Láhaur. V centru sporu je obvinění osmadvacetiletého pákistánského křesťana Savána Masího z rouhačství, jak napsala agentura AFP. Masí se údajně hanlivě vyjadřoval o prorokovi Mohamedovi. Policie už zatkla pro podezření ze žhářství na sto padesát lidí a po dalších pátrá.

Přesný počet vypálených domů zatím není znám. Všechny stály v křesťanské čtvrti známé jako Josefova kolonie a patřily rodinám ze střední či nižší vrstvy menšinové křesťanské komunity. Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí a premiér Rádža Parvíz Ašraf nařídili okamžité prošetření útoku.

Policie uvedla, že protestující spálili 25 domů, ale podle doktora Ahmada Rázy, který v oblasti Láhauru řídí záchranné operace, bylo vypálených domů podstatně více než 100. "Nejméně 160 domů, 18 obchodů a dva malé kostelíky shořely," řekl Ráza AFP. Číslo potvrdila také nezávislá Pákistánská komise pro lidská práva.

"Žili tam chudí lidé, ztratili všechno, co měli. Kam mohou jít teď?" komentoval situaci biskup křesťanské komunity Akram Gill.

Přitom není jasné, jeslti se křesťan Masíh rouhání opravdu dopustil. Biskup Gill uvedl, že incident nebyl spojený s rouháním, ale s prostou nenávistí mezi dvěma muži. Podle jeho verze si po propité noci jeden muslim vymyslel příběh o Masíhově rouhání a křesťanská komunita ho předala do rukou policie, která přišla případ vyšetřovat. Zda je tato verze pravdivá, ukáže až další vyšetřování, informuje server ihned.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama