Írán představil novou zbraň. Je už íránská armáda soběstačná?

Teherán - Írán dnes spustil na hladinu Kaspického moře torpédoborec vlastní výroby. Pokřtil jej prezident Mahmúd Ahmadínežád, podle něhož by plavidlo mělo podporovat mír a přátelství. Ze strany Teheránu jde o první nasazení takové válečné lodě v regionu, uvedla agentura AP.

Mahmúd Ahmadínežád, je šestý prezident Íránské islámské republiky.
doporučujeme

"Torpédoborec je zde, aby se postavil těm, kteří chtějí ohrozit bezpečnost okolních zemí," uvedl mimo jiné Ahmadínežád o 94 metrů dlouhém a 1400 tunovém plavidle vybaveném střelami země-země i země-vzduch. Loď má také přistávací místo pro helikoptéry, pokročilý radar a systém protiraketové obrany.

Plavidlo Džamaran 2 se do plného provozu zapojí v příštích měsících. Írán se od roku 1992 snaží mít plně soběstačnou armádu. Údajně si vyrábí vlastní stíhačky, tanky, rakety, lehké ponorky nebo torpéda.

Torpédoborec je rychlá, obratná a relativně vytrvalá válečná loď se silnou raketovou, hlavňovou, a torpédovou výzbrojí, určená k plnění mnoha různorodých úkolů. Jeho hlavním úkolem je vedení boje s letadly, ponorkami a hladinovými loděmi protivníka na otevřeném moři.

Torpédoborce jsou v současnosti ve výzbroji mnoha námořnictev světa a v mnohých z nich představují nejtěžší jednotky. V námořních silách některých rozvojových i vyspělých zemí slouží starší lodě, které byly vyřazeny námořními velmocemi jako zastaralé. Noví uživatelé tyto dost staré torpédoborce modernizují a lze předpokládat, že budou sloužit ještě hodně dlouho. Mezi státy, které mají staré torpédoborce ve výzbroji, patří mimo jiné - Řecko, Turecko, Brazílie, Chile, Pákistán či Tchaj-wan.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama