Výhrůžky KLDR se míjí účinkem: Jihokorejci se "hromových útoků" nebojí!

Soul - Obyvatelé jihokorejských ostrovů, které jsou nejblíže napjaté námořní hranici mezi Jižní a Severní Koreou, zůstávají klidní. S pokrčením ramen přecházejí výzvu Pchjongjangu, aby ostrovy opustili, než je smetou "hromové útoky", napsala dnes agentura AFP s odvoláním na oficiální činitele.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nejrozumnější volba, když na vás prší oheň nebo bouře, je utéct pryč," napsal severokorejský server. Zopakoval přitom kritiku nynějšího jihokorejsko-amerického vojenského cvičení, které označil za nácvik na válku, jenž by ze strany KLDR mohl vést k odvetným útokům.

Severokorejské dělostřelectvo v roce 2010 ostřelovalo ostrov Jeonpchjong a zabilo čtyři Jihokorejce. Na pěti ostrovech, které jsou námořní hranici nejblíže, prý ale nejnovější hrozby nezpůsobily prakticky žádnou paniku.

"Nejsou tu žádné viditelné známky paniky nebo hromadného odchodu," řekla AFP oficiální činitelka jednoho z ostrovů, která si nepřála být jmenována. "Zdá se, že lidé jsou na to už do jisté míry zvyklí," dodala s tím, že úřady nicméně zajistily zásoby do podzemních úkrytů a pořádají každodenní cvičení jako přípravu na možné bombardování.

Do jedenáctidenního cvičení, které KLDR tak kritizuje, se zapojilo 10 tisíc Jihokorejců a zhruba 3 000 amerických vojáků. Americké vojenské prohlášení uvedlo, že s posledními událostmi na Korejském poloostrově nijak nesouvisí; cvičení je podle něj součástí rozsáhlejších vojenských manévrů, které začaly 1. března a trvat mají dva měsíce. Po zahájení cvičení pak severokorejští představitelé dvakrát nezvedli telefonát jihokorejských činitelů na "horké lince" mezi oběma zeměmi, píše web České televize.

Na ostrá slova Severní Koreje reagovala Jižní Korea stejnou mincí. Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok pohrozil, že pokud KLDR zaútočí, "skončí její existence na Zemi". Mluvčí rovněž varoval, že v případě jakékoli provokace ze Severu Soul okamžitě změní právě probíhající společné vojenské manévry Jižní Koreje a Spojených států v trestné tažení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama