Záhadné formy života na dně Mariánského příkopu. Co vědci nalezli?

Dunbeg - Mariánský příkop, nejhlubší místo v oceánu na Zemi, se hemží mikroskopickými formami života. Na nezvykle vysoký výskyt mikrobiologické aktivity 11 kilometrů pod hladinou moře upozornil ve své nové studii mezinárodní tým vědců. Informuje server BBC.

Velké vlny
doporučujeme

Dříve se vědci domnívali, že podmínky v příkopě jsou příliš extrémní na to, aby tam mohl rozsáhlejší život existovat. Nové důkazy však naznačují, že v teplotě blížící se bodu mrazu, neskutečném tlaku a kompletní neproniknutelné tmě žije značné množství stvoření. Podle dr. Roberta Turnewtsche ze Scottish Association for Marine Science v britském Dunbegu Mariánský příkop rozhodně nepřipomíná mrtvolnou pustinu.

Studie se zakládá na analýze vzorků dna, které nahromadily v roce 2010 automatické ponorky. Podle závěrů žije v příkopě ohromné množství mikrobů, které stejně jako ostatní živé organismy dýchají kyslík. Paradoxně aktivita těchto organizmů je výrazně větší než na dně v poloviční hloubce. Zřejmě se živí zbytky mrtvých mořských rostlin a živočichů, které do příkopu klesnou.

Mariánský příkop zůstává záhadnou, málo probádanou oblastí. Loni se na nejhlubší bod světa vydal ve speciálním batyskafu hollywoodský režisér James Cameron. Stal se tak prvním člověkem po 50 letech, který místo věčné tmy navštívil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama