Válka začíná? KLDR namířila rakety na vojenské základny USA!

Soul - Severní Korea dnes oznámila, že její rakety a jednotky dělostřelectva dostaly příkaz zaujmout strategické pozice a zamířit na vojenské základny USA na Guamu, na Havaji i na americké pevnině. KLDR tak reagovala na další přelety amerických bombardérů nad Korejským poloostrovem, které považuje za ohrožení svého území.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Od tohoto okamžiku bude vrchní velení korejské lidové armády uvádět do bojové pohotovosti číslo jedna všechny polní dělostřelecké jednotky včetně dalekonosných děl a strategických raketových jednotek, které zacílí všechny nepřátelské objekty na amerických útočných základnách na americké pevnině, na Havaji a na Guamu," napsala oficiální severokorejská agentura KCNA.

Jihokorejské ministerstvo obrany oznámilo, že zatím nezaznamenalo žádné známky nezvyklé aktivity severokorejské armády, ale dodalo, že bude situaci pečlivě sledovat.

Napětí na Korejském poloostrově narůstá od únorového severokorejského jaderného testu, na který OSN reagovala uvalením dalších sankcí proti KLDR.

Bombardéry B-52, které byly podle jeho slov nasazeny poprvé už 8. března, přeletěly nad Jižní Koreou znovu před týdnem. Jejich úkolem je hlavně zastrašení Pchjongjangu. Nasazení bombardérů je podle mluvčího adekvátní odpovědí na nedávnou rétoriku KLDR.

"Vzhledem k tomu, že Severní Korea vyhrožovala jaderným útokem, výcvik zahrnující B-52 má smysl. Dokazuje americký závazek poskytnout jaderný deštník," řekl mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-seo britské BBC. Ta zároveň uvedla, že je to vůbec poprvé, co byly tyto bombardéry na podobné cvičení nasazeny.

Severní Korea v posledních týdnech opakovaně pohrozila, že může kdykoli zaútočit na Jižní Koreu i na Spojené státy. Ve zveřejněném videu fiktivního útoku na Soul, který oficiální zdroje minulý týden umístily na server YouTube, hovoří dokonce o útoku zbraněmi hromadného ničení.

Použití jaderných zbraní analytici zpochybňují a poukazují na nedostačující technologie, které by zásah na americké pevnině umožnily, píše ihned.cz.

Pchjongjang k 11. březnu vypověděl veškeré smlouvy o neútočení na Jižní Koreu. Obě země do té doby měly uzavřeno pouze příměří, které v roce 1953 ukončilo válečný konflikt na Korejském poloostrově. OSN k tomu ale podotklo, že příměří nemůže zrušit jen jedna strana.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama