Amerika nechce další růst napětí v Koreji. Přišla s nečekaným krokem

Pchjongjang/Washington - Americké ministerstvo obrany odložilo dlouho plánovaný test mezikontinentální balistické střely, který se měl na základně amerických vzdušných sil Vandenberg v Kalifornii uskutečnit příští týden.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministr obrany Chuck Hagel se prý rozhodl zkušební vypuštění balistické rakety Minuteman III odložit na příští měsíc kvůli obavám, že by nyní v době rostoucího napětí na Korejském poloostrově mohlo být nesprávně vyloženo a mohlo tak zhoršit současnou krizi.

AP původně uvedla, že test byl přeložen na příští týden. Přesnější datum, kdy by se měla odložená zkouška v květnu konat, nesdělila.

"Je to logický, obezřetný a zodpovědný postup," sdělil k neobvyklému preventivnímu opatření Washingtonu podle agentury Reuters nejmenovaný vysoce postavený činitel americké obrany.

John Sudworth, dopisovatel BBC v Soulu, prohlásil, že tento krok Američanů Severní Korea určitě zneužije pro svoji propagandu, kdy řekne, že americká armáda musela sklopit hlavu před odolností severokorejské armády.

Severokorejská média jsou plná fotek, na kterých je vidět připravenost armády. Taková propaganda má jediný síl – shromáždit lid, aby stál pevně za svým vůdcem, dodává Sudworth.

BBC závěrem upozorňuje, že se Pchjongjang cítí velmi zranitelný, protože viděl, co způsobily nepokoje proti režimu v Sýrii a Iráku. Severní Korea proto využívá hrozbu jaderných zbraní, aby byl režim chráněn. Severokorejská armáda má sice střely, které jsou schopny nést jaderné zbraně, ale předpokládá se, že ve skutečnosti režim ještě takové hlavice malých rozměrů nemá.

Severní Korea při dalším stupňování války nervů proti Jihokorejcům a Američanům v pátek instalovala dvě rakety na mobilní odpalovací zařízení a vybídla zahraniční diplomaty k evakuaci z Pchjongjangu kvůli válečné hrozbě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijde Hongkong o výsady? „Obyčejné Číně“ žádné nenáleží, zní z USA

19.06.2019 19:29 Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová podpořila nadstranický návrh…

Přichází čínské impérium, varuje Ameriku a svět politolog

19.06.2019 16:56 Americký politolog a komentátor Rober D. Kaplan, který je zároveň i poradcem Pentagonu, upozornil…

Beckham jako bůh? Thajský chrám zdobí oltář se slavným fotbalistou

19.06.2019 16:47 Fotbalová kariéra proslavila Davida Beckhama po celém světě. Buddhistický chrám v Thajsku chová k…

Demonstranti dali vládě v Hongkongu ultimátum, hrozí dalšími protesty

19.06.2019 13:24 Organizátoři demonstrací v Hongkongu dali úřadům lhůtu do čtvrtečního odpoledne, aby splnily jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama