Soul se zlobí na Tokio, ministr na návštěvu nepojede. Kvůli svatyni

Soul - Jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-se zrušil oficiální cestu do Japonska. Podle agentury Reuters tak protestuje proti víkendové návštěvě tří japonských vládních ministrů v tokijské svatyni Jasukuni, kde je mezi 2,5 milionu válečných obětí uctíváno i 14 odsouzených válečných zločinců.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Odlet ministra zahraničí Jong Pjong-sea do Tokia, kde se měl setkat se svým protějškem Fumiem Kišidou, byl zrušen jako odvetné opatření," sdělila jihokorejská diplomacie. "Jižní Korea odsuzuje tyto anachronické návštěvy, které oslavují invazi, jež způsobila četné ztráty a utrpení sousedům Japonska," dodalo v komuniké ministerstvo.

Japonský premiér Abe, který se neskrývá svým nacionalismem, v neděli obětoval u příležitosti svátku jara šintoistické svatyni posvátný dřevěný objekt masakaki. Osobně Jasukuni o víkendu nenavštívil, učinil tak ale ministr financí a zároveň místopředseda vlády Taró Aso a další dva vládní ministři. Abe se byl naposledy pomodlit ve svatyni v říjnu, ještě jako tehdejší vůdce opozice.

Návštěvy svatyně Jasukuni vyvolávají opakovaně rozhořčení v zemích, které byly obětí japonské válečné agrese, jako je Čína nebo Jižní a Severní Korea. Sousedé Japonska takové návštěvy považují za neochotu Tokia přijmout odpovědnost za svou koloniální minulost.

Součástí areálu je i kontroverzní válečné muzeum Jušukan. Hned u vstupu stojí japonský bojový letoun nazývaný Zerosen, který Japonci poprvé použili v roce 1940 v bitvě proti čínským pilotům. Na tento exponát je muzeum obzvlášť hrdé. "Několik zerosenů sestřelilo skoro všechny nepřátelská letadla. Jelikož Japonci neutrpěli skoro žádné ztráty, bylo to bezprecedentní vítězství," vysvětluje popiska, kterou poctivě čte většina návštěvníků.

Mezi vystavenými zbraněmi je také "lidské torpédo". Patnáct metrů dlouhá, metr vysoká a tunu a půl těžká podvodní střela, do níž si vlezl voják, aby pak provedl kamikadze, sebevražedný útok proti nepřátelskému plavidlu. "Torpédo se stalo zbraní, která měla schopnost potopit větší loď jediným zásahem. Více než sto mladých lidí se takto pokusilo bránit Japonsko svými těly," je napsáno u exponátu, jak píše ihned.cz.

Loading...
Témata: Japonsko | Jižní Korea
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afghánistán propustil tři vězněné islamisty, vymění je za rukojmí Tálibánu

19.11.2019 08:38 Afghánská vláda propustila tři vězněné radikály a poslala je letecky do Kataru. Mají být vyměněni…

Řada studentů nadále obléhá univerzitu v Hongkongu. Nasadí Čína armádu?

19.11.2019 08:02 Na hongkongské polytechnické univerzitě, kterou minulý týdny obsadilo několik set studentů na…

Čína utahuje šrouby. Soudy v Hongkongu nesmí řešit "miniústavu", zní z…

19.11.2019 07:34 Hongkongské soudy nemají pravomoc rozhodovat o ústavnosti legislativy vydávané vládou v Hongkongu,…

Brzy se uvidíme? Trumpův tweet vyvolal v KLDR rozhořčení

18.11.2019 16:39 Severní Korea nepřistoupí na další summit se Spojenými státy, který by dal americkému prezidentovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama