Právo šaría se rychle šíří: Kamenování, sekání končetin, bičování

Bandar Seri Begawan (Brunej) - Bohatý ropný sultanát Brunej začne od dubna příštího roku uplatňovat přísné islámské právo šaría. Možné tresty zahrnují smrt ukamenováním za cizoložství, amputace končetin za krádež či bičování pro ty, kdo jsou přistiženi při pití alkoholu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Přechod na islámské právo, které má podle agentury AP platit jen pro muslimy, oznámil 67letý sultán Muda Hassanal Bolkiah, který je jedním z nejbohatších lidí na světě. "Všemocný Alláh ve své šlechetnosti pro nás stvořil zákony, abychom je mohli využívat k dosažení spravedlnosti. Zavedením těchto zákonů plníme svou povinnost vůči Alláhovi," uvedl vládce malého království.

Moc v Bruneji je soustředěna v rukou monarchy, který zastává rovněž funkci premiéra, a v zemi nejsou pořádány volby. Za vlády stávajícího sultána stát, který se nachází na severu ostrova Borneo, přešel na konzervativnější formu islámu.

Podle agentury Reuters se Brunej, kde ze 420.000 obyvatel dvě třetiny vyznávají islám a kde žije také početná buddhistická a křesťanská menšina, na přechod k právu šaría připravovala několik let.

Systém islámského náboženského práva pochází ze 7. století a vychází především z Koránu a učení proroka Mohameda. Přesně stanovuje, jak se mají věřící chovat a dokáže obsáhnout prakticky všechny stránky běžného života - od politiky přes obchod až po rodinu, sexualitu či osobní hygienu.

Jeho výklady jsou různé, od benevolentních až po velmi radikální. V některých zemích nesmí ženy vyjít z domu bez doprovodu manžela, bratra nebo otce. Jinde mohou na ulici jen přísně zahalené, od 13 let nesmí chodit do škol. Muži mají předepsaný povinný plnovous a tradiční oblečení. Televize, stejně jako západní hudba se považuje za nástroj satana a je zakázaná.

Právo šaría platí v některých svazových státech Nigérie, vycházejí z něj soudy v Saúdské Arábii a Íránu. Návrat k tomuto právu ohlásilo Somálsko a šaría se vrací i do údolí Svát v Pákistánu, napsal web CT24.

Afghánistán se sice po svržení Talibanu práva šaría zřekl, ale na mnoha místech země neoficiálně platí a prezident Karzáí podepsal zákon, který umožňuje manželské znásilnění. Pod mezinárodním tlakem pak jeho vláda účinnost zákona zrušila.

Témata: islám | Muslimové
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v Kazachstánu: Prezidentem je Tokajev, už stihl přejmenovat metropoli

20.03.2019 13:28 Aktualizováno Kazašský parlament dnes schválil přejmenování hlavního města země, které nyní namísto Astany ponese…

Japonsko jde tvrdě proti KLDR, sankce prodlouží o další dva roky

20.03.2019 10:34 Japonsko jednostranně prodlouží o další dva roky sankce vůči Severní Koreji. Podle agentury Reuters…

Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu…

20.03.2019 07:17 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé"…

Začaly pohřby obětí masakru v Christchurch

20.03.2019 07:13 Aktualizováno Na Novém Zélandu dnes pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama